| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Náročné noci

Milada, zrejme si myslela toto:

Kojenec se naučí již v prvním pololetí života mnohým novým reakcím bez naší přímé účasti. Na příkladu 2-4 měsíčního kojence, jenž dostal svědivou vyrážku, si ukážeme, které nervosvalové mechanizmy se uplatňují, když se dítě naučí poškrábat svědící kuži.
Při svědivé vyrážce reaguje dítě na nepříjemný pocit celkovým pohybovým neklidem: Křičí, neklidně pohybuje rukama, nohama, hlavou i trupem. Tyto pohyby jsou projevem obranného reflexu. Většina takových pohybu nepřispíva k odstranění nepříjemného svědění, avšak jakmile se dítě náhodou dotkne bříška, které svědí, pocítí určitou úlevu. Sledujeme-li dítě po delší dobu jeho nemoci, zjistíme, že pohyby nožkami, hlavou a jinými částmi těla, které nepřinášejí úlevu, pomalu mizí, kdežto doteky bříška rukama přibývají a postupně se mění v tření bříška rukou. Trvá-li vyrážka delší dobu, ztrácí pohyb rukou ráz náhodnosti a dítě se naučí záměrně třít rukou svědící pokožku.
Zánětlivý proces v kuži vyvolal silné podráždění, jež se po nervové soustavě šíří a projevuje navenek živými pohyby celého těla - motorickým neklidem. Pohyby, které pocit úlevy nepřivodí, nejsou zpevňovány, a proto vyhasínají. Pohyby rukou po bříšku zmírňují nepříjemné svědění, jsou tudíž zpevňovány, neboť zmírnění svědivého pocitu funguje jako odměna. Toto postupné vyhasínání neúčinných pohybu a zpevňování účinných je podstatou vytváření nových pohybových dovedností, zkušeností a znalostí. Dítě se naučilo reagovat na nový podnět(svědění) novou reakcí (tření bříška rukou) zcela samo, pro tuto metódu vytváření nových reakcí na nové podněty se v literatuře ujelo ne zcela výstižné označení "metoda pokusu a omylu".

Ospravedlňujem sa za prípadné chyby :-))

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6+0= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.