| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

No,mě včera lékařka v Motole řekla něco jiného.
Tady je to dobře vysvětleno:
Dobrý den, poslední dobou se stále častěji střetávám s pojmem spádová oblast nemocnice, o co se ve skutečnosti jedná si dovedu velice dobře představit. Jistě jde o velice užitečná data potřebná pro různé studie dalšího vývoje nemocnic. Zaráží mi však skutečnost, že tento pojem je i velice často používán lékaři v nemocnicích při ošetření pacientů mimo jejich "spádovou oblast". Můj dotaz tedy zní takto: Existuje právní norma (zákon, vyhláška), která tyto spádové oblasti upravuje? Dává bydliště pacienta mimo spádovou oblast nemocnice lékaři právo odmítnout ošetření či vyšetření pacienta (v případě, že se nejedná o úraz, ale o problémy dlouhodobého charakteru). Samozřejmě, že dotazů k této problematice se mi hlavou honí více, ale tyto dva jsou dost zásadní pro to, abych si dokázal utvořit samostatný názor na tyto oblasti. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď odborníka:
Dobrý den, nemocnice svou činností pokrývá vždy určité území. To je dáno kromě umístění nemocnice její velikostí, vybaveností a zaměřením (některá oddělení jsou spádová třeba jen pro blízké okolí, některá třeba pro celou republiku - často například specializovaná oddělení fakultních nemocnic). Jakou oblast která nemocnice pokrývá, řeší (pokud je mi známo) Ministerstvo zdravotnictví a příslušné oblastní úřady. Právo odmítnout (= není povinen Vás ošetřit či vyšetřit) neakutní vyšetření zdravotník má - musí totiž ošetřit především akutní a spádové pacienty. Asi Vás nikdo přímo neodmítne, ale možná budete na vyšetření dlouho čekat a hlavně Vás budou směrovat do spádového zdravotnického zařízení.
MUDr. Magdalena ŽákováMUDr. Magdalena Žáková
Specializace: Všeobecné lékařství
Pracoviště: Praktická lékařka pro dospělé

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.