Přidat odpověď
Já se v tomto tématu moc nevyznám, uplatňovali jsme zatím odpisy jen u zařízení do nového bytu. Vůbec nevím, zda je vůbec možné, aby Ti tam přišla nějaká kontrola z úřadu a vše Ti tam prověřila dle účtů, které si vedeš. Jestli se to někdy někomu už stalo.
K těm podlahám apod. jsem našla následující, ale není zcela aktuální, tak snad se nezměnilo.
http://www.novinky.cz/finance/196059-pronajimatele-bytu-mohou-usetrit-na-danich.html
Oprava je daňovým výdajem, zatímco technické zhodnocení nelze dát do výdajů přímo, ale prostřednictvím odpisů konkrétní nemovitosti. Někteří poplatníci se proto snaží skutečnosti trochu pomoct a opravy si přikouzlit. Finanční úřady to vědí a rozhodně se nespokojí jen s tím, že je na faktuře slůvko „oprava“. Rozhodující je skutečný obsah provedených prací, který si může finanční úřad ověřit.
Důkazní břemeno je při případné kontrole či vytýkacím řízení vždy na straně poplatníka. Obvykle je posouzení závislé na konfrontaci stavu před úpravou a po úpravě bytu. Jako důkazní prostředek mohou sloužit například dokumentace k stavebnímu řízení, smlouvy s dodavateli prací, posudky znalců, svědecké výpovědi, fotodokumentace apod.
Oprava je definována jako odstranění částečného fyzického opotřebení nebo poškození a uvedení do předchozího nebo provozuschopného stavu. Opravou je výměna dveří či podlah, nová elektroinstalace apod.
Podstatné je, že tam dveře, podlahy, elektroinstalace apod. byly už předtím. V opačném případě by se jednalo o technické zhodnocení. Tím je například i odstranění původního umakartu a vyzdění bytového jádra v panelákových bytech, spojené s položením dlažby a pořízením sprchového koutu.
Opravou je i záměna původních materiálů, dílů, součástí nebo technologií. Kupříkladu výměna dřevěných oken v bytě za plastová je opravou tehdy, pokud jsou zachovány původní rozměry oken a počet vrstev skel.
Předchozí