Přidat odpověď
Je to pravda, Ostrava je nejšpinavější město. Bohužel je to dáno polohou, i z Polska tam proudí řada zplodin. Lidi tam mají už chronické dýchací potíže, změněnou genetiku.
Zde máš aktuální informace, jak je na tom Ostrava z čistým vzduchem. Není to pěkné počtení. http://frankbold.org/resime/pripad/ostrava-dychat-cisty-vzduch
Lidé na Ostravsku dýchají nejšpinavější vzduch v Evropě. Přestože politici slibují řešení, stav ovzduší se zatím viditelně nelepší a žádný z kompetentních orgánů není schopen situaci skutečně začít řešit. Od roku 2007 je k tomu pobízíme ve spolupráci s místními občany a jejich občanským sdružením Vzduch.
Největším zdrojem prašnosti a dalších nebezpečných látek v regionu je hutní komplex společnosti ArcelorMittal Ostrava, a.s.
Za to, že je ovzduší na Ostravsku nejtoxičtější v České republice a dosahuje na prvenství v celé Evropě, však nemůže jenom ArcelorMittal. Podílí se také okolní průmysl, doprava, v topné sezóně i domácnosti, a také geografické podmínky. Proto je špatně, že úřady formou integrovaných povolení umožňují velkým průmyslovým znečišťovatelům vypouštět tolik emisí, jako by byli v regionu sami. Povinností úřadů přitom ze zákona je stanovit povolené limity znečištění s ohledem na aktuální stav v lokalitě a musí přitom počítat s tím, že znečištění z různých zdrojů se kumulují.
Občanské sdružení Vzduch proto sleduje investice ArcelorMittalu do modernizace provozů a usiluje o dodržování zákonem daných imisních limitů v obci Radvanice a Bartovice.
Průmyslové podniky dlouho zlehčovaly svou odpovědnost za stav ovzduší ve svém sousedství a politici o tomto tématu mlčeli. Dnes se o situaci na Ostravsku konečně otevřeně mluví. Smutné je, že politici před velkými znečišťovateli stále přešlapují na místě. Údajně hledají "komplexní" řešení a podepisují s firmami dobrovolné a tedy nevymahatelné dohody.
Předchozí