Přidat odpověď
Ananto,
ještě mám rozpracovanou část klatovské matriky z let 1850 - 1860, to je přímo město Klatovy. Ta první místa co do četnosti jsou tam stejná, ale vyskytují se tu i jména, která na tom předměstí chybí: u děvčat Gabriela, Viktorie, Zuzana, Apolena, Rosina (z těch běžných) nebo Arsenie, Walburga, Ignata, Eligia; u chlapců Jaroslav, Kašpar, Roman, Gabriel, Bohuslav, Felix, Čeněk, Silvestr, Bohumil - nezvyklé chlapecké jméno je tam jen Dionýsius.
Sice jsem teprve na začátku, ale myslím, že ten rozdíl mezi městem a venkovem je v matrikách jasně patrný. Jména na venkově jsou více "konzervativní", tradiční, málokdy se objeví nějaký vyložený exces - jsou tam, ale opravdu jen výjimečně (hlavně v rodinách učitelů nebo živnostníků, sedláci a chalupníci se drželi zpátky). Zatímco čím větší město, tím více neobvyklých a možná i výstředních jmen.
Je ale pravda, že mnoho jmen, která nám dnes znějí "moderně" a rozhodně si je nespojujeme s 19. stoletím, bylo tehdy úplně běžných i na venkově - namátkou třeba Filip nebo Veronika.
Předchozí