| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Balím moji dceru na letní tábor, je jí 7 let, od minulého roku má diagnozu celiakie a dodržování bezlepkové diety se nám daří dobře, já jsem také celiak a v podstatě celá rodina se hodně našemu jídelníčku přizpůsobila. Dcera má za sebou pobyt na škole v přírodě, kde jsem se setkala s velmi vstřícným přístupem u ubytovacího zařízení, dodala jsem kromě pečiva další suroviny (těstoviny, mouku a strouhanku na obalení řízku) a vše dceři ochotně připravili. Samozřejmě jsem musela vysvětlit paní učitelce a družinářce, o co jde, ale už byly na dceřinu dietu zvyklé z průběhu roku, takže byly také vstřícné a kontrolovaly, aby ostatní děti nedávaly Moničce jiné dobroty než ty její.
Teď balím dceru na klasický letní tábor - ve stanu v lese. Paní, která tam vaří, ani vedoucí tábora zatím neměli z bezlepkovou dietou dosud zkušenost, ale oba mi vyšli vstříc, dostala jsem jídelníček, ze kterého jsem vybrala, co dcera bude moct jíst a co musíme nějak nahradit. Takže jsem nesla opět paní kuchařce těstoviny, pečivo, piškoty, sladkosti na svačinky, suroviny na obalení řízku a domluvili jsme se, že dceři při svačinách třeba dají více ovoce jako kompenzaci. Taky se mi podařilo zařídit chlazené hotové bezlepkové jídlo, které je možné jednoduše ohřát v mikrovlnce. V táborové kuchyni není tolik možností vařit jídlo úplně zvlášť.
Poprosila jsem vedoucího tábora, aby vysvětlil ostatním dětem, že dcera bude jíst jen své dobroty a nebude ochutnávat jejich sušenky a pečivo.
S sebou jí upeču bezlepkové muffiny, které má ráda.

I když je to docela náročné, mám dobrý pocit z toho, že mi organizátoři těchto akcí vycházejí vstříc a tak mi ulehčují moji roli průkopníka. Tuším, že za pár let už tam budou mít celiaků více a tyto zkušenosti se jim budou hodit.
Zároveň dcera se stává samostatnější a uvědomuje si více, co to znamená dodržovat bezlepkovou dietu a více si sama hlídá, co jí. Jednou si celý jídelníček bude hlídat sama, takže jsem ráda, že se to i takto postupně naučí.

Pokud se obáváte poslat dítě - celiaka na tábor, buďte odvážní, zkuste se potkat s organizátory, vysvětlete jim co je celiakie, jaká vyžaduje omezení, nabídněte součinnost.
Věřím, že to stojí za to a že si dcera tábor užije. Držím palce i ostatním maminkám celiaků, kteří si chtějí užít všechny radosti jako ostatní děti.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.