| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Grainne,

ve vší úctě si dovoluji hluboce nesouhlasit.

Protože jedna věc je, když JÁ SAMA cítím závazek, že já sama jsem dostala, a tak bych také měla něco dát dál, a to jak vracet těm, kdo mi to dali, tak posílat dál dalším generacím - toto je v pořádku a já sama pro sebe ho cítím myslím v míře víc než obvyklé.

Ale druhá věc - o které, jak se mi zdá, píšeš Ty - je, kdyby moji POTOMCI, tedy lidé, kteří sami ještě nikomu nic nedali, měli za to, že ten závazek (a teď nemyslím běžnou výchovu a výživu, kterou jsme jim jako rodiče povinování z toho titulu, že jsme rodiče) vůči nim mám, protože jsem sama dostala, i když oni se na tom nijak nepodíleli.

Tj. myslím si, že pokud by třeba Tvoje maminka cítila závazek vyzvedávat Ti děti pravidelně ze školky, protože její maminka takto vyzvedávala Tebe a ona chce poslat "štafetu" dál, tak bych to pokládala za moc hezký výraz té mezigenerační solidarity, kterou jsi popisovala a kterou obecně taky považuji za moc fajn věc. Ale kdyby sis to vyzvedávání takto nárokovala od své maminky Ty, protože přece jí to bylo také kdysi poskytnuto a ona je Ti to tudíž vlastně dlužna, tak by mi to přišlo neadekvátní, protože by to vůbec nepočítalo s jejími aktuálními možnostmi, schopnostmi a nakonec i chtěním, protože přece není možné, aby se člověk stal otrokem, který nemá nárok říct "ne", protože on sám kdysi něco dostal a přijal.

Právě z tohoto důvodu já velmi nerada přijímám, co nemusím, a velmi si vybírám, od koho co přijmu, aby se mi nestalo to, o čem píšeš - že by pak někdo po mně vyžadoval protislužbu, kterou bych mu nebyla ochotna nebo schopna poskytnout, a kdybych "přerušila řetěz, vzbudila bych tím nevoli".

(Aby nebyla mýlka - u svých pěstounů ~s~~s~ počítám, že se o ně postarám se vším všudy, budou-li to potřebovat, a kdyby to bylo cokoli, tak to nevyváží to, co udělali oni pro mě, ale svým dětem budu pomáhat pouze v té míře, v jaké to uznám za vhodné a možné, doufám, že toho budu moci poskytnout hodně, ale PROTO, ŽE JÁ SAMA BUDU CHTÍT, ne proto, že mě budou vydírat, že bych snad jinak přetrhla řetěz, jak tu naznačuješ.)

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 9-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.