| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Ale Kudlo, na kecání dospělým lidem do života je postavená celá Rodina.cz... ~t~
Když tě čtu, tak si vzpomínám, jak mne moje matka v dětství nechávala psát tresty. 100x opsat nějakou větu, třeba: "Budu na slovo poslouchat." Psala jsem to jen do chvíle, kdy jsem se bála výprasku, který by následoval. V okamžiku, kdy jsem ten strach překonala a bylo mi to jedno, neměla žádnou šanci se svými "tresty". A samozřejmě jsem na slovo neposlouchala a ani to neměla v plánu.
Kecy má kdekdo, ale stejně jako není povinné pomáhat, není povinné se těmi kecy řídit. A situace, kdy by rodič (nebo kdokoli jiný) postavil svou pomoc tak, že pomůže jen tehdy, kdy ho příjemce pomoci bude "na slovo poslouchat" jsou poměrně vzácné.
Ten, kdo poslouchá, to dělá kvůli sobě, kvůli svým pocitům, svým představám a "nastavení". Myslíš, že kdyby třeba Sedmikráska neposlechla rodiče a vzala si svého snoubence, tak by ji vydědili? Asi ne. Měli by třeba KECY - a co jako? Kecy můžeš pouštět jedním uchem tam a druhým ven.
Moje matka je v tomhle podobný typ jako Sedmikráska. Postupem času jsem zjistila, že to není nic jiného než alibismus. Když budeš poslouchat rodiče (partnera), tak se tím zbavuješ vlastní odpovědnosti, jakoby neneseš vinu za vlastní rozhodnutí, protože je příjemnější říct "to je vina matky, otce, strýce..." než přiznat si, že to je TVOJE chyba. A pro určité povahy je to prostě pohodlnější a příjemnější. Není to věc těch rodičů, ti by si těžko vymáhali poslušnost u dospělého dítěte nějakým násilím.
Pak jsou lidé, kteří "poslechnou", resp. vyhoví, když o nic nejde, a myslí si přitom něco o prdeli, protože ty kecy nechtějí poslouchat, i když vědí, že jsou to kecy. To je zase můj exmanžel. Jenže v takových případech nejde o zásadní věci typu svatba, ale o blbosti typu "v sobotu pomůžeš tátovi na chatě", "v týdnu zajdeš na hřbitov zalít kytky". To se samozřejmě dá odmítnout, ale někdo nechce dalších půl roku poslouchat, jak nepomohl tátovi na chatě, tak tam radši jede, aby se těch keců vyvaroval.
No a pak jsou ti, kterým jsou kecy jedno a dělají jen to, co sami chtějí a uznají za vhodné. Ale pozor - ty podle mne vycházíš z nějaké teorie reciprocity, tzn. když já vyhovím, čekám za to oplátku. Vtip je v tom, že o té formě oplátky nemůže rozhodovat ten, kdo poskytuje službu. Model "já ti půjčil auto, tak ty mi musíš půjčit chalupu" je špatně. Funguje to jen v případě, že je pomoc oboustranně dobrovolná. Já ti půjčím auto, protože můžu/chci, a ty mi půjčíš chalupu, když můžeš/chceš. Užírat se tím, že já už dvakrát půjčila auto a ty chalupu ne a ne je cesta do pekel. Když se ty rozhodneš, že mi za půjčení auta koupíš flašku vína nebo upečeš koláč, je to zcela v pořádku a pokud vztahy fungují takto, není naprosto co řešit. ~;)

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6+0= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.