Přidat odpověď
Libiku, celkem dlouhodobě platila omezení co do držby majetku (v tom byly svobodné v podstatě jen vdovy, a ne u řemeslníků - tam si nemohly udělat mistrovskou zkoušku a vstoupit do cechu).
Jinak model chlap přijde domů s výdělkem a ženská kolem něj za to skáče je z hlediska dějin pravděpodobně velmi krátkodobý, počítá se od vzniku masové tovární výroby (kolem pol. 19. stol.), kdy se lidi začali za továrnama víc stěhovat a bydleli ve městech v dělnických koloniích nebo muži docházeli do fabrik dlouhou cestu, takže taky tak došli domů a padli na kavalec.
Vem si, jak po tehdejší šichtě takovej horník/kovodělník etc. musel vypadat, taky se dělalo i 14 h denně bez přestávek a dovolený...
Žena mezitím musela buď komplet obstarat domácnost, nebo ještě něco dovydělat posluhou, aby vyšli, nebo k domácnosti měla i malý pozemek, do toho rodila (regulace porodnosti byla již dávno známá, ale málo užívaná, protože se všichni báli, že jim děti pomřou, což se mezi tím dělnictvem stávalo dost - podvýživa, úrazy, neustálá dřina a bída vykonaly svoje), kojila a starala se o děti ještě práce neschopné.
Dřeli všichni chudý bez výjimky, jinak by nepřežili. Ženám v domácnosti se drobet ulevilo s růstem učňovskýho školství, čili kvalifikace dělníků, kteří brali pak víc peněz, ale byl to jedinej příjem rodiny. Kdy tohle období skončilo, těžko říct, hausfrau mohly bejt ty bohatší, ale třeba za I. republiky už to moc nekvetlo, musely vydělávat i manželky vojáků a zavřenejch.
Na venkově a u živností to nebylo nikdy - leda by to tak ti chlapi tvrdili, ale není to pravda.
Na poli a u zvířat makali všichni včetně dětí, hospodář neseděl a hospodyně ho neobskakovala, a u řemeslníků hospodyně obstarávala přidružené malé hospodářství a/nebo pracovala v dílně či obchodě. U domácí výroby (přadláci) taky makali všichni včetně dětí. Jistě, dělba práce se řídila tradicí a sociální kontrolou, ale "milostpaní domu" byl v celkovým měřítku dost řídkej zjev. I šlechtičny pracovaly - manžel sloužil u dvorskýho úřadu a ony dělaly "provozní management rodinných statků." včetně třeba přijímání pracovníků, výplat, prodeje zboží, řízení staveb a přestaveb...
Předchozí