Lído, tak nějak. Jen knedlíky teď holt nejsou in
Psala jsem ke knedlíkům delší text jinam, tak ho zkopíruju:
Ještě tedy když trochu podrobněji rozebereme problematiku knedlíků:
Knedlíky jsou těstovina.
Ale pro další rozbor budu používat výraz těstovina jen pro malé kousky těsta, které se jako těstoviny označují v mluvě lidové.
Bramborové knedlíky jsou totéž jako bramborové gnocchi, tam je rozdíl knedlíku a těstoviny nula prd.
Knedlíky kynuté se, narozdíl od těstovin, připravují tradičně z méně lepkové a více škrobové mouky. Ne proto, že by to z vysokolepkové nešlo, ale proto, že u nás ta vysokolepková neroste. A mouka s nižším obsahem lepku má vyšší glykemický index než mouka vysokolepková, což mluví mírně v neprospěch knedlíků porovnaných s těstovinami jižních zemí. Ale těstoviny mají velkou tradici i u nás, v celém Rakousko-Uhersku, ať již v podobě polévkových nudlí, širokých nudlí, flíčků… A tyto středoevropské těstoviny jsou s knedlíkem zcela na jedné lodi.
A na opačném pólu – v italském Jižním Tyrolsku jsou knedlíky (canederli) základem kuchyně a dělají se pro změnu z vysokolepkové mouky, protože na jihu zas špatně roste nízkolepková pšenice. takže canederli jsou zas na jedné lodi s italskými těstovinami.
Ve chvíli, kdy je knedlík tvořen moukou, vodou, vejcem (obvykle v poměru ještě nižším, než je poměr vajec v těstovinách) a trochou droždí, popř. kostičkami suché housky (nebyla-li to škvarková houska nebo něco podobného), je jeho kalorická hodnota na úrovni jakékoli jiné těstoviny. Když přidáte opečení, tak tam samozřejmě přibude ten tuk, který se do těstovin moc často nedává (ale zas nezapomínejme na těstoviny, kde se do těsta přidává olivový olej) a to samozřejmě kalorickou hodnotu zvedne.
Pokud porovnáte knedlík a těstoviny ze srovnatelného těsta, je kalorická hodnota takřka stejná. Je úplně jedno, jaký tomu těstu dáte tvar.
Konec knedlíkového traktátu.