| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Erukové se komplet nevyhneš. Je v různých kupovaných výrobcích, nedá se jí utéct. Navíc je teda třeba v té hořčici, ale i v luštěninách se nějaká najde... každopádně je to látka, u níž byla prokázána za zvířatech (myši, potkani, ptáci, možná i další, tohle je z toho, co jsem kdy četla) její kardiotoxicita. Poškozuje myokard, fibrotické léze, které jejím působením vzniknou, přetrvávají i po ukončení konzumace erukové. A četla jsem, že myokardiální léze u potkanů (nebo myší? teď nevím, u něčeho laboratorního chlupatého) vznikají i při požírání nízkoerukových olejů.

Další popsaný negativní efekt erukové je zpomalení až zástava růstu u mláďat, myslím, že bylo popsáno i snížení fertility takly u nějakých laboratorních zvířat.

Nevím o žádné studii prováděné na lidech. Možná nějaká byla a unikla mi, fakt nevím.
Každopádně eruková poškozuje různé živočišné druhy (přce jen potkan-slepice je už evolučně od sebe dost daleko, abych mohla pro svou osobní potřebu aproximovat, že potkan - člověk to bude mít taky podobný s erukovou).

takže prostě svou konzumaci erukové minimalizuju, řepkový olej nekupuju. (mám mimoto určité podezření, že momentální adorace řepkového oleje by mohla i souviset se záhadnými dotačními programy preferujíccími řepku nejne na palivo..no co já vím, to už je moc blízké konspiračním teroiím a to pro mě není argumentační materiál :-)). Existuje dost široká škála jiných tuků. Stačí, že jím řepkový v různých kupovaných jídlech, domů si to netahám.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.