| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Dneska jsem četla v jednom bulvárním plátku, tak sem ani nedám odkaz, protože by byl hned devalvován, jak tu situaci hodnotí tři čeští ekonomové. Dám sem jen úryvky :

Petr Dufek - nepřehánějme to s pozitivy

„Německu se nedostává pracovní síly, ale přesto je otázka, zda se podaří uprchlíky zaměstnat. Existují zde výrazné jazykové bariéry, které neumožní rychlou integraci,“ domnívá se Petr Dufek, analytik ČSOB. „Všichni neustále mluví o uprchlících, ale nikdo neví, jestli umí nějaký jazyk, jakou mají kvalifikaci, vzdělání nebo řemeslnou praxi.“

Podle Dufka proto integrace takového množství lidí nebude otázka jednoho, dvou let. „Bude to běh na hodně dlouhou trať. Německá vláda, která jako jediná v Evropě hospodaří s přebytkem, bude muset část výdajů přesměrovat směrem k sociální podpoře uprchlíkům,“ dodává.

Migranti dávky v Německu opět utratí, ale to podle ekonoma není udržitelné řešení. „Německo zvládlo v minulosti velkou imigrantskou vlnu z Turecka. Ti lidé se ale rychle zapojili do průmyslu, kde se nedostávalo zaměstnanců. Současná vlna uprchlíků ale zdaleka není tak homogenní, proto bych to s nějakými pozitivy nepřeháněl,“ uzavírá.

Šichtářová : Osm z 10 azylantů zůstalo na dávkách

Skeptická je k sociálním a ekonomickým dopadům současné migrační krize také Markéta Šichtařová, ředitelka Next Finance. „Těžko se to predikuje, protože mohutná přistěhovalecká vlna přišla až letos a chybí nám statistické údaje, jak se daří zapojovat tyto lidi na pracovním trhu,“ řekla analytička. „Podle jedné starší studie ze Švýcarska zůstala na trhu práce po sedmi letech od žádosti o azyl většina běženců, bylo jich osmdesát procent.“

Podle Markéty Šichtařové samozřejmě nelze švýcarskou studii automaticky aplikovat na současnou krizi, ale nabourává to hypotézu, že německý průmysl uživí všechny příchozí.


Pavel Neset :
S tím souhlasí i ekonom Pavel Neset z Vysoké školy obchodní v Praze: „Německo potřebuje kvalifikovanou pracovní sílu v odvětvích, které v domácích zemích migrantů nebyly na vysoké úrovni. Lze tak předpokládat, že migranti se stanou skupinou, která bude záviset na sociálním systému Německa. Je to také jedna z hlavních motivací migrantů proč přicházejí do Německa,“

Kromě jazykové bariéry a zpravidla nízké kvalifikace upozorňuje Pavel Neset rovněž na odlišné kulturní a pracovní návyky. „Tak značný příliv migrantů ve srovnání s minulostí bude mít jednoznačně negativní dopad na sociální systém Německa a jeho fiskální stabilitu,“ uzavírá.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.