Přidat odpověď
"demokracie je mj. o tom, že je člověk schopen unést opačný názor a přijmout fakt, že se za něj nezavírá do lágru, i když by se to jistě mnohým líbilo.
V demokracii není privilegovaných názorů. Všechny mají stejnou váhu. Takže stejně tak, jako ty můžeš vynášet na světlo své xenofobní a rasistické názory, může ti někdo jiný sdělit, co si o nich myslí."
demokracie je především vláda lidu, často (stejně jako v citovaném) je zaměňována za svobodu. Poroušet je demokratické, stejně tak poslouchat. Říkat si co kdo chce, to je svobodné, svobodu by demokracie měla nabízet, pohříchu však tak nečiní. Je to možná i proto, že je vládou lůzy a podlehnutím rozumu vášním, jak pravil Platón.
I v demokracii jsou privilegované názory a nemají všechny stejnou váhu. Kdyby to bylo opačně, búhpolituj, zbořila by společnost stát, který svobodně zřídila k tomu, aby se patřičně staral o vybrané věci občanů.
Ani s šířením náízorů to není tak, že je dovoleno neomezeně. Společnost má svůj stát a ten skrze své moci stanovuje pravidla a dbá na jejich dodržování. I šíření názorů je limitování.
Předchozí