Přidat odpověď
To, že jsi porodila v Česku a že dítě má nebo nemá příjmení po otci je celkem jedno.
Důležité je, že otec je zapsán v RL, což předpokládám, že je a že s dítětem žiješ v Anglii. Pak nemůžeš bez svolení otce v případě rozchodu, ne odjet do CR na návštěvu,ale nemůžeš se z Anglie odstěhovat trvale do ČR nebo do jiné země bez souhlasu otce.
Na návštěvu domů klidně můžeš jet s dítětem bez jeho souhlasu, na nějakou rozumnou dobu, ale musíš se vrátit zpět. Takže vlastně to, že máš dítě s Angličanem a žiješ v Anglii znamená to, že tam budeš muset zůstat s dítětem trvale (respektive do 18 let věku dítěte, ale dítě se pak v 18-ti letech určitě nebude chtít stěhovat z Anglie do ČR).
Pouze pokud by souhlasil, že se můžete odstěhovat, tak bys mohla. Ale s tím raději moc nepočítej, že by souhlasil. Nechtěl by přijít o dítě nebo by dělal naschvály.
Pokud ty bys odešla trvale s dítětem do ČR bez jeho souhlasu, bylo by to bráno jako únos a pokud by to on dal k soudu, soud by celkem rychle rozhodl na základě Haagské úmluvy, že dítě má být vráceno do místo svého obvyklého pobytu (tj. kde bydlelo trvale předtím než bylo přemístěno do ČR). Musela by ses pak s dítětem vrátit, pokud bys nechtěla, dítě by ti naše úřady násilně sebrali a odvezli k otci do Anglie.
Bohužel je to celkem drsné, žena je v tomto případě v nevýhodě pokud žije v cizí zemi, kde nemá vlastní rodinu a je ekonomicky závislá na muži. V případě rozchodu to tam třeba sama s dítětem nezvládá (finančně, samostatné bydlení atd.) a chce se vrátit domů k rodině,která by ji pomohla, tak to udělá, ale chlap nahlásí únos....a dítě jí pak v ČR ale seberou a vrátí...nebo se s dítětem schovává.... prostě celkem děs...
Nechci tě strašit, jen píšu, abys spíš počítala s tím, že v Anglii budeš žít trvale a byla si v budoucnu ekonomicky soběstačná....abys v případě rozchodu nebyla úplně bez peněz, bez bydlení, prostě v pytli...
Předchozí