Přidat odpověď
- "Máme jednu hypotéku na jeden společný byt. Každý vlastníme část bytu ( teď už je to asi ejdno, když jsme manželé)" - jedno to rozhodně není, nabyli jste byt před manželstvím, takže vlastníte ho pořád stejným podílem jak jste ho nabyli před tím manželstvím. Pouze v případě např. rozvodu, může druhý z manželů požadovat vypořádání za splátky úvěru které byly hrazeny ze společných prostředků
- "proto jsme měli vyčíslený i podíl, který máme každý platit, a proto nám úroky chodí zvlášť." V tom případě jsou opravdu možné obě varianty, záleží jak je přesně koncipovaná úvěrová smlouva. Pokud banka vede dluh vůči každému zvlášť, tak jsou to sice fakticky dva úvěry, ale je možné či spíš pravděpodobné že jste z principu oba účastníci smlouvy, a také nejspíš i vzájemně ručiteli, takže jste každý účastníkem úvěru/dluhu toho druhého.
Podstatné pro FU zda je ten druhý uveden v tom potvrzení od banky jako další účastník smlouvy. I pokud ne, tak na úvěrové smlouvě jste oba, tak bych to vzala a šla se zeptat správce daně zda vám to vezme. Oni finančáci neposuzuji až tak tu "právní" stránku (čili to zda bance dlužíte společně či samostatně), jako tu formální - čili to zda na těch papírech co potřebují doložit jste oba společně.
Každopádně bych to ve vašem případe zkusila uplatnit. Pokud vám to správce vezme, tak je nepravděpodobné že se to bude zpětně nějak přezkoumávat.
Předchozí