Přidat odpověď
Marto
"Ačkoliv je belgická metropole Brusel sídlem EU, NATO a dalších dvou a půl tisíce více či méně významných mezinárodních organizací, disponuje Belgie překvapivě malým bezpečnostním aparátem. Má se za to, že civilní a vojenská výzvědná služba zaměstnávají každá jen zhruba 600 lidí. Celkem tedy jen něco přes tisíc zaměstnanců majících na starost kromě navrátilců také až několik tisíc radikálů doma.
Stopy vedly pokaždé k Belgii
Nitky se přitom směrem k Belgii sbíhaly ve většině nedávných útoků či pokusů o ně na kontinentu. Od mladíka alžírského původu, jenž v květnu 2014 zabíjel v bruselském židovském muzeu, přes buňku, již počátkem roku 2015 policie rozbila v belgickém městě Verviers krátce po střelbě v redakci Charlie Hebdo, až po Maročana, který loni v srpnu plánoval útok ve vlaku na lince do Paříže.
Další výbušnina, vlajka IS a chemikálie. Policisté prohledali předměstí Bruselu
A také hned několik atentátníků majících na svědomí listopadové krveprolití ve francouzské metropoli z Belgie buď přímo pocházelo, anebo tam svého času pobývalo. Včetně před pěti dny dopadeného Salaha Abdeslama, jediného přeživšího útočníka. Ostatně to, že se právě v Bruselu, v samém srdci země a EU, Abdeslamovi, v té době nejhledanějšímu muži kontinentu, dařilo úspěšně ukrývat dlouhé čtyři měsíce, naznačuje závažnost celého problému, jemuž Belgie – a spolu s ní i zbytek Evropy – čelí.
Zdroj: http://www.lidovky.cz/belgie-evropska-lihen-dzihadu-d2v-/zpravy-svet.aspx?c=A160322_225906_ln_zahranici_sm
Předchozí