| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

http://www.pavel-kohout.cz/clanky/jak-nahradit-zemana

Fischer byl ovšem v politice nezkušený nováček, takže neuměl adekvátně reagovat na negativní kampaň založenou na jeho někdejším členství v KSČ. Zbyli tedy Zeman a Schwarzenberg. Oba měli profesionální týmy (Schwarzenberg lepší) a velkorysé finanční zázemí (Schwarzenberg velkorysejší, neboť měl za sebou mocnou TOP 09).



Fanoušci božského Karla nechť mi prominou anebo raději nečtou dále. Následující řádky se jim nebudou líbit. Důvodem, proč kníže prohrál s prostým sprostým Zemanem, nebyly žádné intriky nebo falešná obvinění. Karel byl jednoduše slabý kandidát, jehož veškerá přitažlivost spočívala v několika faktorech:



· nepopiratelná, byť již vzdálená spojitost s Václavem Havlem a protikomunistickým disentem;



· několik naučených proevropských sloganů, které opakoval stále dokola;



· atraktivita šlechtického titulu pro české snoby pocházející z plebejských poměrů;



· a to bylo vše!



Byly zde ale jiné faktory, které naopak svědčily ve Schwarzenbergův neprospěch:



· nepopiratelná a velmi blízká spojitost s Miroslavem Kalouskem;



· tragicky nedostatečný mluvený projev - ne, problém nebyla vada řeči, ale fakt, že Karel kromě naučených frází neřekl nikdy nic opravdu originálního, pozoruhodného, něco, k čemu by stálo za to se vracet;



· zcela chybějící písemný projev - za celý svůj dlouhý život Schwarzenberg nejenže nenapsal jedinou knihu, ale ani jediný článek, který by mohl být publikován v novinách.



Zatímco Zeman byl vždy znám jako pohotový diskutér a muž pera, veškerý Schwarzenbergův intelekt bylo možno soustředit do několika pořekadel. Například, že z pytláků bývají nejlepší hajní. Tento památný výrok zazněl jako odpověď na otázku, zdali nepovažuje Miroslava Kalouska za poněkud nevhodného pro funkci ministra financí. Ano, tím pytlákem byl míněn Kalousek.



Zkrátka a dobře, báječný Karel nebyl v očích většiny národa vůbec báječný. Lidé poznali, že prezidentský kandidát TOP 09 je jen symbol, který byl zvýrazněn dovedným marketingem. A i když symboly mají svoji důležitost, někdy je to prostě málo.



Z toho vyplývá podstatné sdělení: velká část Zemanových voličů nebyli žádní zapřisáhlí zemanovci. Byli to zkrátka lidé, kterým byla Karlova monstrózní reklamní akce v Kalouskově režii odporná. Anebo je Karel intelektuálně neoslovil (což nebylo divu).



Tedy ještě jednou: Zeman nevyhrál díky své mimořádné oblíbenosti, ale díky značné neoblíbenosti svého protikandidáta v druhém kole. Co to znamená? Že v příštích volbách by neměl být problém Zemana porazit. Chce to jenom takovou maličkost. Takovou úplnou, skoro zanedbatelnou drobnost. Vhodného kandidáta.

Než začneme žonglovat s potenciálními jmény kandidátů, nejprve několik charakteristik, které by budoucí volený panovník měl mít:



· inteligence a schopnost obratně diskutovat;



· příjemné a seriózní vystupování - ve srovnání se Zemanem snadný požadavek;



· přehled o ekonomii - aby dokázal Zemana potřít v jeho vlastním oboru a aby jmenoval trochu normálnější členy bankovní rady;



· gramotnost - zde nemám na mysli pouhou znalost čtení a psaní, ale schopnost sdělit srozumitelně myšlenku, která není úplně banální;



· odstup od korupčníků a politických mafiánů, což znamená odstup od většiny politických stran (lidé ve skutečnosti nemají rádi politické strany, volí je zpravidla z nouze jako nutné menší zlo a málokdy se s nimi identifikují);



· politické názory, s nimiž je valná část české veřejnosti schopna se ztotožnit (špatná zpráva pro pražské intelektuály: aby vyhrál například Tomáš Halík, museli bychom nejprve vyměnit národ);



· mediální známost: je těžké, téměř nemožné, pustit se do celostátní kampaně, když člověka nikdo nezná;



· kandidát by měl být mladší než Zeman a rozhodně by neměl být bývalý komunista nebo dokonce - Satane odstup! - lidovec.



Jsou to vysoké požadavky? Možná, ale prezidenta nemůže dělat úplně každý. Na druhé straně tento seznam není tak krutě přísný, aby nebylo možné vybrat alespoň pár rozumných jmen. Jistě vás jich teď aspoň několik napadá. Také mě někdo napadá, i když dotyčné osoby o tom ještě nevědí.



Poznámka: Zemana ani Schwarzenberga jsem nikdy nevolil, nevolil jsem nikdy ani strany, jichž byli členy, a jsem rád, že jsem se tak rozhodl.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.