Přidat odpověď
To neni uplne presny. Navrhnout likvidaci muze pouze dedic, kteremu svedci vyhrada soupisu, tedy dedic, ktery dedictvi prijal, uplatnil vyhradu soupisu a pak navrhl likvidaci - tedy ne vypravitel pohrbu. Je to § 195 z.r.s. Nebo muze navrhnout stat, kteremu pripada pozustalost, protoze neni zadny dedic, at uz z duvodu, ze vsichni odmitli nebo z duvodu, ze nikdy zadny dedic nebyl, protoze treba zustavitel nemel zadny pribuzny. Nebo muze likvidaci navrhnout veritel. Ja osobne navrhuju podle odst. 2, kdy soud (tedy notar) muze naridit likvidaci i sam, pokud je na tom verejny zajem. Tedy kdyz je dedictvi znacne predluzeny a ti nejblizsi dedici nevyjadri zajem si ho i tak vzit. Taky uz jsem se setkala se situací, kdy chteli i dedictvi v minusu, protoze pro ne treba byla dulezita chalupa.
Jinak pokud do toho fakt nechcete jit, pro vas jako dedice je nejjednodussi odmitnout. Uz se ale nesmis mezitim chovat jako dedic, tzn. treba neco z dedictvi prodat nebo jinak prevest.
A nestaci jen tak sepsat nejaky papir, ze odmitas. Odmitnout mezes jen vyslovne do protokolu pred notarem a musis byt predtim radne poucena, co to odmitnuti znamena.
Kdyz dedis, tak samozrejme i s dluhy.
A odmitnuti je neco jinyho nez vzdani se. Odmitnuti znamena, ze nejsi dedic a nededis nic ani ted ani v budoucnu, ani majetek ani dluhy. Vzdani se znamena, ze jsi dedic, ale pred soudem uzavres s jinym dedicem dohodu, ze se vzdavas sveho podilu v jeho prospech. Ten 2. dedic s tim musi souhlasit. Treba jsou 3 sourozenci a 1 vse vzda ve prospech 2., pak ten 2. dedi 2/3 a 3. 1/3. Vzdat se ale nemuzes, pokud bys tim poskdil svoje veritele. Kdyz jsi zadluzena a chtela bys takhle udrzet majetek v rodine. Teda abych byla presna, vzdat se muzes, ale veritel se muze dovolat neucinnosti takoveho jednani. Vzdani se je ale dost blby institut pro toho vzdavajiciho se, protze odpovednost za dluhy mu zustava.
Je to vsechno mnohem slozitejsi nez bylo. My se furt skolime a i skolitele rikaji kazdy neco jinyho.
Předchozí