| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Mmch., pokud něco jako fenomén neexistuje, obvykle se tomu nevěnuje žádná pozornost ve společnosti ani v médiích.
Jenže na tohle stačí pár ťuknutí do Google:

"Osmiletá gymnázia nevytvářejí dětské dostihy. Dostihy vytvářejí někteří rodiče uchazečů o přijetí na osmileté gymnázium. Proč? Protože se
domnívají, že tímto krokem svým dětem zajistí nejlepší budoucnost. Problém je
v soutěživosti ve školství obecně. Tato soutěživost se ale nevyskytuje u
desetiletých dětí, ale u rodičů. Rodiče podporují soutěživost v dětech. A
to se také můžeme dočíst v článku „Změňte systém!“: „Moji rodiče jsou oba inženýři a samozřejmě mi už odmala vtloukali do
hlavy, že musím jít na vysokou školu… (Myslím, že dost mých vrstevníků to
zná.) Takže bylo rozhodnuto, že se přihlásím na
místní gymnázium – z páté třídy ZŠ do primy gymnázia. Bohužel jsem neuspěl. Nicméně ten obrovský
tlak.“ ( pozn. autora – kráceno) Rodiče vytvářejí na děti neskutečný tlak
na který nejsou připraveny. Takže problém je v mentalitě rodičů a ne
v gymnáziích, jak to tvrdí autoři článku."

http://krisica.blog.respekt.cz/kdo-je-vinikem-osmileta-gymnazia-nebo-rodice/


Když se osmiletá gymnázia v polovině 90. let zaváděla, mluvilo se o nich jako o školách, které mají rozvíjet schopnosti nejnadanějších dětí. To se neděje vždycky. Dokládá to i nová studie Jany Strakové ze Sociologického ústavu Akademie věd.
Podle ní na tento typ škol často chodí děti s průměrnými až podprůměrnými výsledky na předchozí škole díky tomu, že je rodiče přinutí se připravit na přijímačky.
Ukázalo to například porovnání čtenářské gramotnosti žáků 9. tříd a stejně starých studentů osmiletých gymnázií z let 2000 a 2006. Jiné to může být pouze tam, kde je míst mnohem méně než zájemců, a proto je těžší uspět.
Podle Strakové jde většinou o děti ze vzdělanějších rodin s vyššími příjmy. Ty neváhají investovat třeba do přípravy na zkoušky. Skutečně nadané děti, které škola ani rodiče na osmiletá gymnázia nenasměrují, na ně pak chodit nemusí.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/uroven-osmiletych-gymnazii-klesa-prestavaji-byt-elitnimi-skolami-108-/domaci.aspx?c=A100816_211537_studium_vel

Motivace přihlásit dítě na gymnázium dnes u rodičů často nebývá jen otázka, zda je potomek nadprůměrně inteligentní, ale také jestli mu něco neuteče, když tam nepůjde, nebo zda nezůstane ve třídě sám s těmi nejhoršími, když ostatní odejdou. ... Straková odkazuje na studie, které ukazují, že se na nich vzdělávají spíše privilegované děti vzdělaných rodičů, jejichž dobré výsledky jsou dané kvalitnější péčí na gymnáziu, ne jen jejich nadáním. A děti skutečně nadané s ne tak informovanými rodiči zůstávají na základních školách.

"Česká společnost si musí ujasnit, zda opravdu preferuje současný model, ve kterém se dětem ze vzdělaných a motivovaných rodin dostává kvalitnějšího vzdělávání než dětem z rodin, které výběrové vzdělání pro své děti nejsou schopny zajistit," uvádí.

http://domaci.ihned.cz/c1-65253550-na-gymnazia-neodchazi-ti-nejchytrejsi-ale-casto-deti-ambicioznich-rodicu-ukazala-studie

Namátkou, první tři odkazy.
To jen na Rodině se nic takového neděje. ~t~

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-7= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.