Přidat odpověď
Další zajímavý článek:
Spánek probíhá ve dvou odlišných fázích, které se v jeho průběhu pravidelně střídají. Průměrný Čech naspí denně sedm a čtvrt hodiny. Před sto lety to bylo o dvě hodiny více, před padesáti lety už jen o hodinu. Co za tím stojí? Podle oslovených odborníků nejsme ochotní udělat si na spánek čas.
Nedostatek spánku se přitom neobejde bez následků. Krátkodobé nevyspání přinese obvykle jen nepříjemné chvilky v práci, když bojujeme s touhou usnout. Pokud ale spánkový režim podceníme, pravidelně spánek vynecháváme nebo dlouhodobě spíme méně, než je naše skutečná potřeba, dostaneme se dříve či později do problémů. Hrozit nám může chronická nespavost, případně další neurologická onemocnění.
Hormon spánku a tmy
Některá z poruch spánku postihuje podle odhadů odborníků až čtyřicet procent populace. Třetina poruch je tak závažná, že vyžaduje lékařskou péči. „Pokud spíme méně než sedm a půl hodiny denně, absence spánku se podepisuje na našem zdraví,“ tvrdí profesor Šonka.
Nedostatek spánku podle něj vede mimo jiné ke zhoršování paměti, častějším změnám nálady a stavům úzkosti. Jestliže někdo spí méně než šest a půl hodiny, dožívá se nižšího věkuamá vyšší riziko kardiovaskulárních chorob.
Zdroj: http://relax.lidovky.cz/pred-pulnoci-do-postele-cesi-nemaji-na-spanek-cas-fu6-/zdravi.aspx?c=A140611_114512_ln-zdravi_ape
Předchozí