Přidat odpověď
Pruhovaná - epidemie by asi lidstvu moc nepomohla, takže to mytí rukou bych jako marginální zbytečnost nezatracovala.
Vůbec celé zdravotnictví se posunuje tak významně dopředu, že je jasné, že náskok vědění oproti minulosti je přímo epochální a byl by to významný faktor pro přežití. Zdravotník nejsem, takže nemůžu sloužit moc příklady, ale maličkost - ještě před 60 lety neměla většina populace povědomost o tom, jak je pro kojence nebezpečné pít zvířecí mléko. Před sto lety se děti krmily kozím či dokonce kravským mlékem. Dnes by se běžná postapokalyptická maminka snažila takových nepodložeností vyvarovat.
Zemědělství - další obrovský pokrok, půda i dobytek má výnosy, že se o tom mohlo našim předkům jen zdát. Ano, do značné míry za to může mechanizace, ale taky zkušenost, vědomosti. Pokud máme povědomí, jak se zbavit škůdců, neznamená to, že to nebudeme v běžných podmínkách schopni vyrobit. Z chemiků se nárazem meteoritu nestanou alzheimrici.
K tomu mýdlu, atd. ... Zrovna to si dneska vyrábí doma každej hipster, takže to je trochu mimo mísu, ale pokud máš příbuzné, co zažili 2. sv. válku, nech si někdy vyprávět, jak v době nedostatku nahrazovali třeba máslo, kávu, čaj, detergenty ... Ta informace se sdílela, sousedsky i třeba v novinách, rozhlase, atd. A přesně tak by to fungovalo nejspíš i dnes.
Předchozí