Přidat odpověď
"Včera vyšla další zásadní studie o kremelské propagandě na českém webu. Tuto vydali dva vědci z Masarykovy univerzity v Brně s podporou spolku Evropské hodnoty. Přejděme fakt, že se propagandou zabývá studie, jejíž partner se sice ve svém oboru evropské politiky tváří nezávisle a přitom má dvě třetiny rozpočtu pokryté z vládních peněz – přesněji od českého ministerstva zahraničí a Evropské komise. Přejděme i výsledky: pokud je nepřiznaným leitmotivem studie zjištění, že vyloženě prokremelské propagandy bylo na vybraných serverech méně, než by badatelé čekali a že to se dá vysvětlit jen prohnaností dotyčných propagandistů, kteří přímým lhaním nechtějí vyplašit čtenáře, o mnoho nepřijdeme.
Zajímavější je metoda, jak se pět zkoumaných webů – Parlamentní listy, AC 24, Svět kolem nás, Info.cz a Sputnik – do studie dostalo. Kritériem byla prý rámcová čtenost článků, pročež vypadl známý Aeronet. (Takže neustále zmiňovaný Aeronet tu dohromady nikdo nečte.) „Z deseti nejčtenějších českých zpravodajských serverů byly vybrány ty, které jsou často zmiňovány jako portály, které dávají prostor prokremelsky orientované dezinformační kampani a aktivně pomáhají hájit politiku současného Ruska a jeho pohled na dění ve světě i u nás.“ Aha, takže ne že by se zkoumaly portály placené nebo řízené Kremlem, ale portály, které jsou „zmiňovány“ (kým?) jako prostor pro „dezinformační kampaň“. Kdo rozhoduje, co už je dezinformační kampaň? Z věty, že studie u serverů sledovala, „zda jejich zpravodajství straní Rusku a/nebo výrazně kritizuje Západ, tedy USA, EU či NATO“, se dá díky spojce „nebo“ usoudit, že už samotná kritika Evropské unie, NATO či Ameriky může být proruská činnost, stranit Rusku netřeba."
celé zde: http://echo24.cz/a/wMcw7/bu-bu-bu-ruska-propaganda
Mám na FCB v přátelích Jakuba Jandu z Evropských hodnot, takže se každý den bavím tím, co on považuje za propagandu Kremlu a jak moc se snaží problém zveličit (a zachovat si svůj zdroj příjmů). Třeba i neutrální tón zpravodajství je podezřelý a samozřejmě každá kritika politiky EU, NATO či Ukrajiny. Kritika Bernevernetu je též podezřelá. Jejich doporučení, jak s ruskou propagandou bojovat, mají i slovník minulého režimu, včetně svazácké zapálenosti. Si říkám, jestli každá doba musí mít své svazáky?
Předchozí