Přidat odpověď
Tisková zpráva: Odpověď norského ministerstva na dopis Petičního výboru na podporu rodiny Michalákových, Praha, 23.6.2016
Praha, 23. června 2016: Odpověď norského ministerstva je vyhýbavá. Norská vláda přiznává, že nemá Barnevern pod kontrolou.
Za vyhýbavou a obecnou poslankyně Jitka Chalánková označuje odpověď úředníků podřízených norské ministryni pro děti a rovnost Solveig Horne na dopis, kterým se na ministryni spolu s Dorou Bokovou a Pavlem Hasenkopfem obrátila koncem března tohoto roku; odpověď byla doručena tento týden. Jitka Chalánková spolu s dalšími členy Petičního výboru na podporu rodiny Michalákových oslovila norskou ministryni zodpovědnou za sociálně právní ochranu dětí v reakci na její příslib prošetřit vybrané sporné případy Barnevernu a požádala ji, aby mezi prošetřované případy byl zahrnut i případ Michalákových.
Úředníci v dopise informují poslankyni Chalánkovou o tom, že na konci června bude v Oslu s ministryní Solveig Horne jednat česká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v doprovodu ředitele Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeňka Kapitána. Tedy ve stejnou dobu, kdy by mělo být rodině doručeno rozhodnutí okresního soudu o jejím odvolání proti rozhodnutí krajské komise.
Vzhledem k závažnosti situace, kdy jsou děti Michalákovy již pátým rokem bezdůvodně drženy v izolaci od vlastní rodiny, zveřejňuje Petiční výbor původní dopis i odpověď norského ministerstva v plném znění. Připojujeme i odkaz[1] na veřejný příslib ministryně Horne přešetřit vybrané případy. „Odpověď z norského ministerstva nevybočuje z dosavadního stylu komunikace Norů. Je vyhýbavá a obecná. Šokuje mě, že norská vláda podle vlastních úředníků nemá možnost zasáhnout v obcích, které zodpovídají za ochranu dětí ani v situaci, kdy tam zjevně dochází k porušování práv dětí a rodin. Při veškerém respektu k samosprávě to považuji za systémovou chybu. Norsko není konfederace více než čtyř stovek svrchovaných obcí, ale suverénní stát, který je zodpovědný za dodržování lidských práv na svém území,“ komentuje dopis Jitka Chalánková.
Ta současně upozorňuje, že s uplatňováním této absolutní nezávislosti sociálních úřadů je v rozporu záměr revidovat jednotlivé případy. „Jak je vláda bude posuzovat, když nemá vlastní sociální úřady pod jakoukoliv kontrolou?“ ptá se Chalánková a připomíná i veřejně dostupný audit, z něhož vyplývá, že na jednotlivé Barneverny je navázáno velké množství soukromých organizací s vlastními finančními zájmy. Informace o blízkém jednání ministryně Marksové s jejím norským protějškem ji překvapila. „Nemohu předvídat obsah tohoto jednání. Pokud se bude týkat dětí Michalákových, chci vyslovit víru, že bude ve prospěch českých občanů. Chci také zdůraznit, že rodina i její právní zástupci mají dlouhodobě zájem na dobré komunikaci a výměně informací s českými úřady. Ta je ale ze strany MPSV nulová.“
Signatáři dopisu vyslovili ministryni Solveig Horne podporu v avizovaných změnách systému ochrany dětí zejména ve vztahu k zahraničí a přesvědčení, že tyto změny by měly zahrnout i nápravu minulých křivd. V dopise byl proto uveden výčet konkrétních pochybení, kterých se dopouštěli úředníci Barnevernu od samotného začátku s prosbou o jejich prošetření a nápravu. Samostatným dopisem se na norskou ministryni později obrátil také další člen Petičního výboru evropský poslanec Tomáše Zdechovský. Odpověď zatím neobdržel. Rozhodnutí okresního soudu v Hokksundu zatím Eva Michaláková neobdržela, podle informací právních zástupců by mělo být odesláno koncem příštího týdne.
[1] http://www.aftenposten.no/norge/Horne-vil-granske-enkeltsaker-i-barnevernet-for-a-oke-tilliten-18737b.html , zejména text: "Ønsker å granske enkeltsaker Nå ønsker statsråden en gjennomgang av et representativt utvalg enkeltsaker fra barnevernet, spesielt akuttplasseringer av barn og omsorgovertagelser. Hun håper det kan bidra til at barnevernet får større tillit i befolkningen, og vise at barnevernet er en tjeneste som er åpen for å bli vurdert og for å endre seg."
Předchozí