Přidat odpověď
Další důvod, proč se džihádisté soustředí právě na Francii, je čistě praktický: s největší muslimskou populací v Evropě, která se odhaduje asi na pět milionů, se země stala největším evropským zdrojem bojovníků Islámského státu. Zatímco z USA odcestovalo na syrská bojiště sotva pár desítek radikálů, francouzské zdroje mluví o šesti stovkách lidí, z toho 400 tvoří jen samotní bojovníci.
„To, co chtějí, je vyvolat odvetu. Usilují o to, abychom my v Paříži zabíjeli muslimy... Chtějí ve Francii občanskou válku,“ řekl po loňských útocích rádiu France Inter politolog a expert na Blízký východ Jean-Pierre Filiu.
Terorismus mířící na Francii je ostatně nutné vnímat i v historickém kontextu. Když země po druhé světové válce nalákala statisíce obyvatel z bývalých kolonií na práci, nepočítala s tím, že už v ní zůstanou.
Statisíce mrtvých a následné trauma z alžírské války spolu s politikou asimilace přispěly k tomu, že Francie měla s integrací lidí ze severní Afriky více problémů než jiné země. Velka ghetta, v nichž vyrůstají mladí frustrovaní lidé, kteří jsou odděleni od většinové, bohaté společnosti, nyní umně využívají islámští radikálové. Zaměřují se především na mladé, vykořeněné lidi – všichni teroristé v posledních letech mají podobné sociologické profily, je jim mezi 18 až 36 lety a vyrostli na kulturně a společensky zanedbaných předměstích.
Zdroj: http://www.lidovky.cz/pariz-bojuje-proti-dzihadistum-nejen-v-iraku-a-syrii-ale-i-v-africe-na-rozdil-od-usa-je-navic-pro-igq-/zpravy-svet.aspx?c=A160715_190124_ln_zahranici_ELE
Předchozí