Přidat odpověď
Jasně, že po hospodách se daně obcházej a EET to namnoze utne. Otázkou je, k čemu to bude.
Je hezký zatleskat tomu, jak se zatočí s nepoctivcema a narovná podnikatelský prostředí.
Zkušenost z Chorvatska, který bylo hlavním vzorem, ovšem nenasvědčuje tomu, že na tom státní kasa nějak vydělala. Po zavedení EET tam skutečně narost objem přiznanýho obratu, ovšem spolu s EET tam bylo DPH na většinu služeb v cestovním ruchu snížený z 25 na 13 % - něco podobnýho jako snížení DPH z 21 na 15 % u stravovacích služeb u nás.
V reálu se v Chorvatsku po zavedení EET nevybralo víc. EET tam zavedli 2013, víc se vybralo až loni, a to za situace, kdy turistická sezóna (návštěvnost i noclehy) byla rekordní. A vybralo se o 5 % víc než v předkrizovým roce 2008.
Teď vláda uvažuje o vrácení DPH na veškerý služby v cestovním ruchu zpátky na 25 %, ovšem oproti nám je tam podstatnej rozdíl, chtějí tím placení daní fakticky přehodit na zahraniční turisty, který maj větší kupní sílu než domácí spotřebitelé. To u nás nejde.
Jinak v Chorvatsku zrušila od začátku EET živnost asi čtvrtina živnostníků. Jestli skutečně s živností skončili, není samozřejmě jistý, dost možná se aspoň část z nich se možná přesunula z šedý do černý ekonomiky.
Předchozí