Přidat odpověď
"A jak by mezinárodní asi smlouvy vypadaly, kdyby nebyl žádný socialistický vs. kapitalistický režim?
Ano, když budeme úplně spravedliví, tak největší vinu na tom, co se dělo v letech 1945 - 1989 mají Němci. Jednak financovali Lenina, ale hlavně, rozpoutali první světovou válku, kterou se to všechno posralo. Ale tvrdit, že být v těchto letech občan ČSSR nebo NSR bylo z hlediska možností cestování stejné je holý nesmysl. "
Monty, jenze ony ty mezinarodni smlouvy neexistovaly z duvodu, ze existovali naky komunisti.
Ty smlouvy existovaly i mezi zapadnimi zememi - napr. obyvatele ruznych zemi si nemohli jezdit sem a tam, jak se jim hodilo, ale museli o vizum taky zadat. Treba Skandinavie mela smlouvy, ze obyavtele mohli sem a tam, ale dal ne, do BDR uz museli mit taky vizum. Holandsko, Belgie, Luxemburg - totez. atd atd. Ne socialisticky a kapitalisticka rezim.
Co se tyce cestovani nejen Nemcu, ale i dalsich - ja jsem nepsala, ze to zalezelo JEN na moznosti cestovani mezi zememi kvuli vizu, psala jsem, ze to nebylo zvykem. Lidi proste moc nejezdili do ji9nych zemi, protoze jim stacilo nekam se stanem k jezeru za rohem (=prikladecek). No a proste lidi na to ani zas tak nemeli. To se rozbehlo vic az tak v polovine sedesatych let. (a jeden z duvodu taky bal, ze zenske byly v domacnosti s jednim platem, jednak nebylo zvykem zenskym davat zamestnani - kdyz ty ubohz zensky u nas teda musely, ze jo, a jednak ze ty zensky nemely kam dat deti, kdyz chtely a potrebovaly, na rozdil od celkem vybudovane a lacine pece u nas v tom hroznym rezimu.
A muj pohled na vec je, ze TOHLE musi mit zena pravo rozhodovat sama, jestli chce byt doma nebo ne. Ne byt omezena zamestnavatelem, pravidly a moznosti hlidani. Kdyz uz zas posunueme diskuzi z cestovani a problemu z toho vyplyvajicich.
Předchozí