Přidat odpověď
Pro paní Petru Nečadovou a ostatní.
Průvodcem toxoplazmózy je prvok Toxoplasma gondii.Onemocnění je rozšířeno mezi ptáky a některými savci:bývají postiženy myši,kočky,králíci,holubi aj.Z koček se pak nákaza často přenáší na člověka.Nákaza se může přenést nejenom přímým stykem se zvířaty,nýbrž také oděrkami na rukou při zpracování masa z nakažené drůbeže nebo králíka,případně požitím nedostatečně tepelně zpracovaného masa.
Začátek nákazy se většinou přehlédne,poněvadž příznaky jsou podobné těm,které se objevují při onemocnění chřipkou:někdy dokonce proběhne onemocnění bez jakýchkoli příznaků.
Nebezpečí toxoplazmózy spočívá v tom,že se nákaza přenáší i na plod a způsobí pak poruchy jeho vývoje.Poškozem bývá mozek,oči,játra nebo plíce.
Dříve se soudilo,že poškození plodu může nastat i tenkrát,jestliže nákaza ženy nastala dříve a v průběhu těhotenství již probíhá v chronickém stadiu.Podle posledních zkušeností se však soudí,že poškození plodu může nastat pouze tehdy,nakazila-li se žena až v průběhu těhotenství.
Proto se doporučuje v těhotenství před toxoplazmózou chránit dodržováním těchto zásad:Nejezte syrové maso ani syrová vejce.Při přípravě drůbežího nebo králičího masa pozor na oděrky na rukách,raději používejte rukavic.Vyvarujte se styku s kočkami!
Tento článek mám z knihy Těhotenství a porod,napsal MUDr.Stanislav Trča,CSc. /Avicenium zdravotnické nakladatelství/.
Sama jsem toxoplazmózu prodělala v 10 letech.Nakazila jsem se od kočky ve škole v přírodě.Přišlo se na to náhodou asi po 1/2 roce.V té době mi bylo oznámeno,že možná nebudu mít děti a nebo můžou být postižené.Mám dvě zdravé děti,ale také dvě neúspěšné těhotenství.Plánuji třetí dítě a doufám,že bude zdravé.
Všem maminkám přeji krásné těhotenství a zdravé,krásné dětičky.
Mondy
Předchozí