| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Třeba u zdravotních sester zvýšení požadavku na vzdělání zapříčinilo akorát to, že teď sestry prostě nejsou.

proč myslíš, že na vině nedostatku sester je VŠ vzdělání? já na zdrávku nastupovala ještě za socíku a už tehdy byl sester nedostatek. školu jsem končila v novém režimu a z původně 33 studentek naší třídy jsme do praxe nastoupily asi tři nebo čtyři, zbytek se rozprchl "za lepším" ~d~ dvě holčiny pokračovaly ve studiu (jedna udělala přijímačky na medicínu, druhá šla na tuším dvouletou pomaturitní porodní asistenci), ostatní zmizly mimo zdravotnictví. zdaleka ne u všech to byl náhlý porevoluční popud, dost holek se od počátku netajilo tím, že na zdrávku šly hlavně proto, že je na ní lehká matika a když už budou mít maturitu, tak se třeba uchytí někde v kanclu.

navíc já jsem ročník 1974, co tak koukám, tak ten rok se mělo narodit 194.215 dětí. oproti tomu v roce 1999 (letošní maturanti, odhadem, nechce se mi počítat) se narodilo jenom 89.471. čili podstatně míň dětí, které ovšem mají výběr z daleko víc studijních oborů, než bývalo dřív. pokud si někdo myslí, že současná střední zdrávka by za současného stavu dokázala vyplivnout stejné množství sester, jako dřív, tak mi přijde dost naivní. ostatně, už pár let po revoluci si mi moje bývalá učitelka na praxi postěžovala, že o studium na sestru je tak nízký zájem, že škola musí vzít i uchazeče, kteří by jí dřív nepřešli přes práh (za mne bylo podmínkou vyznamenání + úspěch u přijímaček, v té době už brali i děti se čtyřkami). prý když je nevezmou, rodiče podají odvolání, a protože škola nemá naplněnou kapacitu, tak je město do školy přijme. dál si stěžovala, že museli snížit nároky na studenty, protože by jich jinak museli většinu vyházet, což by ale mělo za následek, že by je město zavřelo, protože co se školou, o kterou není zájem a toho, kdo zájem má, s velkou pravděpodobností ze školy vyrazí ~d~ a ano, mluvím o období, kdy na zdrávce studovaly všeobecné sestry, éra zdravotnických asistentů přišla až později.

jinak kdybych dneska byla znova v pozici deváťáka, který si vybírá střední školu, a měla stejné známky, jako tehdy (t.j. vyznamenání, byť občas s odřenýma ušima), tak by mě ani ve snu nenapadlo volit si školu, ze které vylezu jako "hotový pracovník" a nejsem na škole připravována na možnost následného vysokoškolského studia ve stejném nebo příbuzném oboru. tím spíš, když vysoké školy se dneska snaží zaujmout nejenom studenty středních škol, ale i základek a polehoučku si je připravují na to, aby k nim jednou chtěli nastoupit ~d~

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.