| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Pro mě to je dokonce jeden z hlavních důvodů proč je volím. Měla jsem možnost studovat na placené i neplacené škole a viděla jsem úplně přesně za co platím, ten rozdíl v kvalitě byl obří (např. nonstop knihovna vs. knihovna otevřená 9-12 kde se knihy nesmí brát domů, učitel učící jediný předmět a denně k dispozici vs. učitel učící bokem u základního povolání který se musí domlouvat na schůzky měsíc dopředu apod.). Doufám, že se zavedením školného ubyde studentů, kteří studují proto aby studovali (např. neplatili zdravotní pojištění, nebo proto aby měli titul "pro práci do kanclu"). Přiměje to mladé lidi více se rozmýšlet, na kterou školu půjdou, více převzít zodpovědnost za vlastní rozhodnutí - dneska někdo přestoupí na školu/ukončí školu, maximálně promarní čas, když budou ve hře i peníze z půjčky které by se v případě ukončení školy musely splácet hned (beru jako vzor UK), spíš se budou připravovat aby nevyletěli.
Systém půjček v UK funguje tak, že ji každý dostane rovnou automaticky a po zaplacení školného může zbytek peněz využít na bydlení a další výdaje. Splácí se v případě opuštění školy hned, povinně a všechno, při dokončení školy se splácí ročně, poprvé rok po promoci, jen pokud dotyčný vydělává víc jak 25.000 liber ročně, a potom se platí maximálně tuším 1000 liber za rok (to je ještě odstupňované podle reálného platu). Po 30 letech je vše promlčené. Dokud dotyčný vydělává méně, bere se to tak, že škola studenta nepřipravila na povolání dostatečně a půjčka se splácet nemusí.
Nemají tam problémy s lidmi, kteří nejdou na univerzitu kvůli školnému. Co jsem slyšela tak maximálně někdo nešel proto, že by musel platit a neutáhnul druhý byt, ale zároveň tam funguje systém sociálních stýpek po ukončení prvního roku studia kdy dotyčný dostává pro osobní spotřebu na rok ještě víc peněz, než jsem já za rok zaplatila i s nájmem. Takže reálný problém studenta je jen mít peníze na kauci bytu, nájem a výdaje první rok studia, což je stejné jako v současném systému u nás.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 9-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.