| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

libiku,

jsem ročník 68.

Můj táta dospíval v šedesátých letech, v padesátých jim umřel táta, což byl s babičkou původem z Podkarpatské Rusi, zde bez rodinného zázemí a bez majetku a bez použitelného vzdělání (měla učitelský ústav, ovšem na Ukrajině, uměla maďarsky a ukrajinsky a česky mluvila, ale nepsala tak dobře, aby mohla učit), poměrně velký průser. Babička všechno vnímala prizmatem toho, jaká byla situace v jejím rodišti a za jejího mládí, tehdejší sociální zabezpečení pokládala za silné a dobré a zásluhu komunistů ~d~ - zkrátka byla přesvědčena, že jinak by šla tehdy s dvěma dětmi žebrotou. (Další myšlenkové pochody byly složitější a částečně je neznám a částečně je na tomhle omezeném prostoru nelze objasnit.) Táta se pak dostal na průmyslovku v Praze a dostával sociální stipendium a přivydělával si vykládáním uhlí, nicméně byl soběstačný a studoval, to byl pro babičku v její finanční situaci (máme na chleba a máme střechu nad hlavou, nicméně ani ťuk navíc) prostě malý zázrak a důvod k vděčnosti, a že nebyla věřící, zaměřila vděčnost jinam (hodně ve zkratce a smutné, ale co já s tím ~d~)... Bylo toho víc, ale to bych mohla psát rodový román.

Jestli je můj táta demokrat, to spíš ne, nicméně systém více stran považuje za dobrý a nářky typu "za komunistů tu bylo všechno lepší" od něj vážně neslýchám (až na opravdu mimořádné výjimky). Nikdy jsem od něho neslyšela výpady proti jakýmkoliv skupinám - cikánům, židům, homosexuálům, jiným barvám pleti, postiženým, v současné době proti imigrantům; lidí v těžkostech se vždycky zastával, ve svém okolí pomáhal, dokud měl energii, teď spíš pomáhají jemu, bez ohledu na barvu/přesvědčení...

Ovšem teda někteří jeho kámoši jsou fakt lidi, kterých bych se já osobně nezastávala a nestýkala se s nimi, a některé věci z minulosti, pro mě neomluvitelné, omlouvá. Co s tím? Kvůli tomu ho nezavrhnu.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 0+8= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.