Přidat odpověď
Jestli tam teda nebydlíš, opravovat to chtít nebudeš (nebudete) a po smrti matky spíš počítáš s tím, že to prodáš, tak tím spíš bych to teď vůbec neřešila.
V dědictví bych to nechala napsat na poloviny. Matka tam i nadále bude bydlet sama, tobě to bude "jen" patřit. Dohodu v tom případě si nemyslím, že nějakou potřebujete... Inkaso celé bude nadále platit matka, když je jediná, kdo tam bydlí, stejně tak běžnou údržbu.
Kdyby náhodou teda maminka přišla s myšlenkou, že se vymění třeba celá střecha, na čemž už byste se měly podílet obě jako spoluvlastnice, tak byste se domluvili na tomto konkrétním případě, ne?
Jinak - samozřejmě, že si můžeš objednat u právníka i obecnou dohodu tohoto typu, čili máme dům v podílu, ty tam bydlíš proto budeš platit inkaso a běžnou údržbu, když budou výdaje přesahující třeba 50.000,- Kč (čili např. výměna plynového kotle atd.), tak musí být odsouhlaseny oběma + zaplatíme je napůl... To není nic složitého, to by se tak do 5000 Kč určitě pořídilo. Klidně tam může být i to, že ona má právo výlučně užívat místnosti a, b, c a ty d, e, f a společné je g, h, i... Ale to bych považovala za smysluplné třeba u rozvedených manželů, kteří jsou nuceni i nadále spolu bydlet, než v domě, kde reálně bydlí jen maminka. Ale samozřejmě to všechno sepsat jde...
Nebo teda můžete uzavřít dohodu o rozdělení na ty bytové jednotky, ale to jsem už psala, to je horší sranda (osobně se domnmívám, že fakt úplně zbytečná, to snad by mělo smysl jen v případě, že bys tu svoji jednotku chtěla třeba pronajímat...), tam bych počítala s náklady tak kolem 15.000,- Kč (stavební výkres, schválení na stav. úřadu a na katastru, sepis smlouvy...).
Obě smlouvy samozřejmě musíte podepsat obě, čili na tom musí být shoda. Já osobně bych to prostě vůbec neřešila.
Předchozí