Přidat odpověď
Greto, netvrdím, že půjčky jsou zlo. Ani to, že v minulosti lidi utráceli jen tolik, na co měli a jen za potřebný věci. Půjčky sloužej namnoze k dobrejm věcem a i v minulosti lidi utráceli za zbytečnosti a zadlužovali se. Akorát se to dělo míň, protože možností bylo míň.
Jinak jen na okraj: já za základní pravdu finanční gramotnosti považuju to, že nikdo ti nedá nic zadarmo. Každej chce nějak vydělat (výjimky potvrzujou pravidlo). Každej, kdo nabízí něco zadarmo, skoro zadarmo nebo hrozně výhodně, ti nechce pomoct, ale chce se ti dostat do peněženky.
Myslím, že spousta z těch zadluženejch by se nezadlužila, nebo ne zdaleka tolik, kdyby si tohle uvědomovala. A pak by se jim myslím i líp hlídaly běžný výdaje.
Možná víc než to, že se lidi zezdola necpali, kam nepatřej, bylo dřív ve hře to, že nikdo v chudejch neviděl potenciál. Ten se samozřejmě zvednul v důsledku zavedení státního sociálního systému, ale ta základní věc byla možná v tom úhlu pohledu, kterej byl tak společensky nastavenej. Byl to pohled shora, kterej chudý přehlížel. Platilo, že hodně vydělat se dá na hodně drahým zboží, na hodně velký marži, na prodeji hodně velkýho množství najednou. Musel se změnit pohled ze strany nabídky v tom, že hodně se dá vydělat i korunku ke korunce - prodávat za málo, ale zato hodně zákazníkům.
Jedna z prvních věcí, kdy se tohle prolomilo, byl mimochodem prodej tabáku v Anglii... ne nadarmo byla možná kolébkou kapitalismu. Průmyslová výroba pak přinesla produkci levnejch věcí, dostupnejch širším vrstvám. Tenhle typ produkce umožnil konečně ekonomicky rentabilní výměnu práce za peníze, to ve svým důsledku přinášelo víc peněz mezi široký vrstvy a zvyšovalo potenciál výdělku na prodeji drobnějších věcí hodně širokýmu okruhu zákazníků. A ruku v ruce s tím přines konkurenční boj splátky, půjčky a taky hodně vymakanou reklamu, který spousta lidí podlehne.
Předchozí