Přidat odpověď
Namátkou vygoogleno:
Na území českých zemí se podle jednotlivých odvětví nacházelo 60 - 90 procent kapacity veškerého průmyslu habsburské říše. Na tom měli pochopitelně výrazný podíl také němečtí podnikatelé v českých zemích a zároveň s nimi rovněž dynamicky sílící čeští podnikatelé.
České země představovaly průmyslově nejvyspělejší oblasti kontinentální Evropy. Proto nelze hovořit pouze o vývozu cukru, když zde působily tak velké podniky, jako například plzeňská Škodovka, firmy tvořící později pražskou ČKD, severomoravské Vítkovické hutě a železárny a dále celá struktura uhelných dolů. Vyváželo se proto uhlí, výrobky těžkého strojírenství, zbrojařského průmyslu, moderního strojírenského zařízení, zejména pro elektrárny, zmínit je třeba také rozvinutý textilní průmysl, samozřejmě se úspěšně vyvážely také potravinářské produkty, již zmíněný cukr, pivo a světově proslulá pražská šunka.
Nesmíme zapomínat ani na automobilový průmysl. Mladoboleslavská firma Laurin & Klement byla vlastně jedinou automobilkou v celé habsburské říši. Dále v porovnání s nejvyspělejšími státy probíhala v českých zemích stejně rychle modernizace infrastruktury, zejména budování železničních tratí a elektrifikace.
https://ekonom.ihned.cz/c1-64796390-rakousko-uhersko-nemelo-budoucnost-prezivalo-z-ceskych-dani-upozornuje-historik-proks
Předchozí