| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Politici diskutují o možnosti zrušit karenční dobu, první 3 pracovní dny nemocenské, po které není vyplácena náhrada mzdy.

Kdo marodí dlouhodobě, tak ho to asi moc trápit nebude, ale kdo častěji uléhá s nějakou virózou třeba kvůli slabší imunitě, tak to dost zřetelně finančně pociťuje. Zaměstnavatel platí prvních 14 dní, platí se dny pracovní, z toho první tři pracovní se neplatí (karenční doba).
-----------------------------------------------
Zaujal mě rozhovor s paní Jitkou Hejdukovou ze Svazu průmyslu a dopravy (SPaD) na Plusu

http://www.rozhlas.cz/zaznamy/plus/#/2018-03-20/16

kde dotyčná dáma obhajuje karenční dobu a nesouhlas s proplácením i prvních tří dní nemoci zdůvodňuje takto:

Zrušení karenční doby SPaD považuje za nezodpovědné řešení v současné době, kdy je na trhu práce kritický nedostatek pracovníků, a to ve všech profesích počínaje nekvalifikovanými zaměstnanci až po specializované profese. Dá se vlastně předpokládat, že zrušením karenční doby by vlastně došlo k nárůstu té dočasné pracovní neschopnosti (DPN), došlo by vlastně ke zneužívání a tím pádem zase vlastně dalšímu propadu a snížení těch disponibilních pracovníků. Takže to je opravdu velký problém z hlediska dopadu do těch lidských zdrojů a dalším problémem jsou vlastně náklady, které s tím souvisí, protože samozřejmě zvýšení procenta nárůstu DPN znamená náklady, a to nejen náklady, které se týkají prvních tří dnů DPN, většinou předpokládejme, že ta krátkodobá pracovní neschopnost trvá týden, trvá 14 dní, a pak k tomu ještě napočtěme ty počty. A vedle toho samozřejmě jsme u toho kritického nedostatku zaměstnanců. Je třeba zabezpečit zaměstnance, kteří vystřídají, nahradí ty nemocné. A při tom obrovském nedostatku zaměstnanců ty kapacity prostě nejsou. Čili svým způsobem zejména ve výrobě to velmi ohrožuje provozy a plnění zakázek.

Na poznámku redaktora, že je možná lépe nechat zaměstnance s chřipkou raději doma, aby nenakazil kolegy, řekla, že některé firmy dobrovolně svým zaměstnancům platí první tři dny nemoci nebo jim umožňuje pracovat z domova.
A pokračovala, že:
v momentě, kdy byste to prostě zavedli obecně, tak ještě jednu ekonomickou úvahu. To je všechno jeden balík osobních nákladů. V momentě, kdy by se vám zvedly tyto výdaje na náhrady mzdy, tak samozřejmě už je problém z toho balíku zase najít stejný objem prostředků na benefity, do hry by se dostával i pátý týden dovolené a konec konců i zvyšování mzdy. Je to pořád jeden objem peněz a mohlo by se stát, že by na to vlastně dopláceli i ti zaměstnanci, kteří tu nemocenskou nezneužívají.

----------------------------------------------------------
Domníváte se, že by ve firmách, kde pracujete, nastal zrušením karenční doby boom marodění?
Já o tom dost pochybuji. A hodně mně vadí, že SPaD pokládá člověka za "lidský zdroj", který by měl do práce chodit snad i s horečkou, jen aby nenarušil plynulost výroby.
Nějak mi vadí, že už teď předpokládají, že proplácení náhrady mzdy po všechny pracovní dny bude zneužíváno. Teď běžně vídám řidiče autobusu se skelným pohledem a kapesníky na palubní desce, kýchající prodavačky a další pracující marody. Osobně jsem přesvědčena, že by jim ten týden v klidu v posteli prospěl. A prospěl by i jejich okolí, kterému by nehrozilo, že je dotyční nemocní nakazí.

Jaký je Váš názor na zneužívání KRÁTKODOBÉ pracovní neschopnosti (ten týden či týdny dva)?

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6+0= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.