Přidat odpověď
"beres, co je k dispozici vsem. Kdyz to vezmes, uz to neni k dispozici tem ostatnim, co je na tom nepochopitelneho?"
Tady je ovsem zapotrebi rozlisovat, co a jakym zpusobem je "k dispozici vsem".
Napr. zminena svestka nikdy neni k dispozici "vsem" - nekomu patri se stromem, ktery stoji na necim pozemku. Kdyz je svestka tvoje =na tvem pozemku, neni k dispozici vsem. Kdyz svestku vemes sousedovi, neni tobe k dispozici, tudiz krades. K tomu, abys sebrala svestku, nemusis mit zadne znalosti, a to ani v pripade, ze je tvoje, ani v pripade, ze je sousedova. Eventuelne ti soused svetsku muze z nejakeho duvodu darovat, coz zalezi na jeho zajmu. To ji posleze nekrades, ale druhy ti ji dobrovelne pridelil (=jako treba ten kseft).
"Kdyz ziskas kseft, neziska ho nikdo jiny. "
Kseft neni k dispozici VSEM. Ten je eventuelne k dispozici tem, kteri maji znalosti, aby ho zvladli. Ti muzou sve schopnosti nabidnout a zalezi na tom, kdo ma zajem ty znalosti prijmout a za co, aby to obema stranam vyhovovalo, jak se kdo z nich rozhodne rozhodne. Ty nic neberes, eventuelne ti je kseft pridelen na zaklade toho, co udelovac potrebuje a o co ma zajem. Na rozdil od pridelovani svestky a pridelovani kseftu je tu malickost - ten kseft nemuzes ukradnout nebo si ho osobne vzit - musi ti byt pridelen (jinak to neni kseft, ale dobrovolna pomoc nekomu za nic).
"Kdyz ziskas a koupis lukrativni pozemek, uz neni na trhu."
Jiste. Ovsem ten pozemek koupis=zaplatis, neukradnes. Zalezi na prodejci, jestli ti ho proda a ziska za to neco na vymenu, a do jake vyse mu to vyhovuje. Vzit mu ho nemuzes, na trhu je proto, ze ho nam majitel dal, aby za nej neco ziskal, a je na nem, od koho odmenu ziskat chce. Jina moznost tady neni - v jinem pripade, ze nekdo sebere pozemek druhemu, je to kradez. Na to mame dneska zakony.
Předchozí