Přidat odpověď
Jak se řeší rozdělení SJM a dědictví, pokud zemřel jeden z manželů, který za svého života udělal a uznal svůj dluh ? Zemřelý manžel za svého života uznal svůj dluh vůči dlužníkovi-jednomu z dětí, ale pouze podepsal uznání dluhu, placení se vyhýbal a soudní cestou se to vzhledem k tomu, že jde o rodinu neřešilo.
První notář jako soudní komisař rozdělí SJM (jak asi bude postupovat když je tam majetek i ten uznaný dluh zemřelého manžela ?) a pak přistoupí k určení dědiců tj. toho druhého manžela a dětí a..? Věřitelem, který má pohledávku a uznání dluhu od zemřelého manžela-rodiče je jedno z dětí, jak má postupovat ? Uznaný dluh představuje bohužel vyšší částku a přestože pozůstalý manžel o dluhu a jeho uznání ví, tak zřejmě ani jemu ani ostatní pozůstalým se nebude řešení dluhu, který snižuje hodnotu majetku líbit a nebudou se možná vůči dítěti-věřiteli chovat příliš vstřícně.
Je možné, že by soud rozdělel SJM tak, že by pak z části připadající na zemřelého manžela nemohl být plně dluh uspokojen ? Lze se příp. proti takovému rozdělení SJM bránit ? Je možné, že soud rozdělí SJM tak, že dluh, který způsobil zemřelý manžel v souvislosti se svými aktivitami, díky nimž ale také rozmnožil SJM zařadí do části SJM zemřelého manžela a druhý manžel dostane menší část SJM (na celk. SJM se více podílel zemřelý manžel, různě podnikající, peníze vydělal, nakoupil nemovitosti, které jsou v SJM, ale také udělal dluh, který ale nechtěl hradit) ale bez dluhu. Nicéně část SJM zemřelého manžela nebude sto pokrýt dluh.
Předchozí