| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Buchli,
no a já se pokusím vysvětlit, co vadí mně.
Vadí mi, že maturitní znalosti typu rozbor díla nebo otázky na to, na jakém hradě se odehrávají Máchovi Cikáni jsou neužitečné, o ničem nevypovídající a optikou roku 2018 naprosto zbytné až na hranici komičnosti.
Před sto lety ještě mohla literatura společně s divadlem představovat něco jako "všeobecný přehled". Dnešní generace je "audiovizuální", vyrůstá v úplně jiném světě; tak jako starší byli zvyklí vnímat skutečnosti přes text, dnes mladí vnímají skutečnosti přes obraz. Nemusí dokonce ani nic číst, mohou si pustit audioknihu, ale způsob vnímání mluveného slova je zase někde jinde než u klasické četby. Nemá smysl se tvářit, že to tak není a že je stále ještě vrcholem vzdělanosti číst Tolstého. Samotná četba čehokoli včetně Tolstého je bez souvislostí a kontextu k ničemu, a kontext a souvislosti se posouvají s každým rokem, který uplynul od vzniku jakéhokoli díla.
Pokud chceme zachovat v maturitě něco na způsob "literatury" nebo - což mi přijde osobně lepší - "humanitního bloku", který bude mít praktický smysl a maturant u něj bude muset něco prokázat nad rámec vygooglení si rozboru, ať ta zkouška vypadá jako prezentace vlastní práce z humanitní oblasti, kterou musí student obhájit obsahově i formálně. A klidně ať na té práci dělá už od třeťáku, aby k něčemu vypadala, a má možnost ji průběžně konzultovat s učitelem. To má smysl. Přečíst si a zapamatovat vygooglený rozbor nemá smysl vůbec žádný.
Podotýkám, že tohle je myšleno pro střední školy, nikoli pro učební obory s maturitou, ale to už se dostáváme k systémovým změnám a to je na jinou diskuzi.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-7= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.