Ráno 20. května 1938 dostalo 2. oddělení Hlavního štábu zprávu o přesunech německých jednotek k hranicím Československa. V obavách z pro republiku smrtelného prodlení, vedení státu před půlnocí po celodenním zvažování vývoje událostí souhlasilo s návrhem vojáků na okamžité povolání nejmladšího ročníku zálohy do činné služby a vyhlášením ostrahy hranic. Smyslem opatření byla snaha zabránit wehrmachtu bez rozsáhlejších bojových střetů obsadit Sudety, a postavit tak svět před hotovou věc jako v případě Porýní či Rakouska.
13. června byla ostraha hranic zrušena, jednotky SOS se začaly stahovat zpět a armádní záložníci byli propouštěni domů. To však mělo za následek další nárůst aktivity příslušníků sudetoněmeckého hnutí: ve velkém množství se z Německa do Československa pašovaly zbraně a propagandistický materiál a prováděla se výzvědná činnost. Pohraniční služba nebyla schopna tento nával zvládat, protože se tak dělo na území s velkou převahou sudetoněmeckého obyvatelstva, které z velké většiny tuto činnost vnímalo jako pomoc své „pravé vlasti” sudetským Němcům.
( Stráž obrany státu (SOS) byla jednotnou ozbrojenou složkou založenou na základě vládního nařízení č. 270/1936 sb. (schváleno 23. října 1936). Existovala a působila v letech 1936–1939. Její příslušníci byli podle zkratky přezdíváni jako „sosáci“. Celkem padlo 312 příslušníků SOS. )
Jak to bylo dál všichni víte, jen připomínám toto datum, moc se o něm nemluví...
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.