| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Z+2, to, co se oproti historii zásadně změnilo, je spektrum nemocí. Rapidně ubylo těch smrtelných, resp. smrtelných v krátkém časovém horizontu, smrtelných v raném a předreprodukčním věku.

Tím pádem se řada lidí dožívá "svých" chronických a pomalých chorob, kterých by se byli dříve nedožili.

Některých chorob i reálně přibývá - částečně to samozřejmě jde na vrub lepší diagnostiky (platí hlavně pro duševní onemocnění), ale některé přibývají i po odfiltrování tohoto bias. Důvody...obecně se dá říct, že nejsou společné. Většina nemocí má svůj vlastní mechanismus. Třeba zmíněných alergií reálně přibývá a taky se trochu mění jejich spektrum (existuje víc typů alergických reakcí, nejznámější je protilátková a spousta lidí si představí pouze tu). V tomhle případě je teď asi nejvíc přijímaná tzv. haptenová hypotéza.

Přibývá i některých autoimunitních chorob. Ale jiných AI chorob zase ubývá. Přibývá např. diabetu I.typu (= AI zánět buněk Langerhansových ostrůvků). Jedna z hypotéz (která se nepotrvdila, ale vypadala hrozně hezky:)) byla, že se v určité fázi dětského věku nesetkáváme s jistými bakteriemi žijícími v kravském chlévě, které v tom konkrétním časovém okně ovlivní regulaci vývoje T a B buněk.
Na druhé straně ubývá AI vad mitrální chlopně, způsobených postreptokokovou AI endokarditidou. Prootže streptokokové infekce jsou penicilinem zlikvidovány dřív a tak je nižší riziko rozvoje molekulárních mimikry streptokoka.

AI nemoci, kteér mají velmi silnou genetickou složku (typicky např. Bechtěrev) se vyskytují pořád zhruba stejně často, pokud nedojde k nějakému genetickému driftu. (Bechtěrevova chorova a její přímá vazba s příslušnou HLA alelou byla nalezena už u mumií faraonů starého Egypta, z hlavy teď nevím přesně, myslím, že 17. generace)

"rakovina" není nemoc, ale opět ohromný rybník různých nemocí, které mají pouze podobný následek. Takže tady by se opět dalo rozebrat, podobně jako u AI chorob, jak některých nádorových onemocnění přibývá (a někdy se i ví proč), některých ubývá a některé se nemění.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 9-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.