| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

vzhledem k tomu, že jsem tu několikrát zmíněna, tak "co jsme vlastně psala":

existují práce (dala jsem sem starší, protože ty jsou víc přehledové, ty novější se obvykle už věnují izolovanému jevu, viz. ta třetí, s koncentrací testosteronu ve slináv v době ovulace), které ukazují:
- že ačkoli se kdysi předpokládalo, že lidská ovulace, resp. estrus (říje - což ale v češtině používám nerada:), takže budu používat "periovulační období" )vůbec neexistuje, tak ve skutečnosti ženy estrus mají, jen je jiný a spíš jaksi diskrétnější než u jiných živočichů.

- v periovulačním období jsou ženy atraktivnější (to prokazovala např. jedna taková zajímavá studie s výší výdělků u tanečnic v nočních klubech v závislosti na fázi jejich cyklu a s tím související atraktivitě - ale nemůžu ji najít)

- zvýšená atraktivita se týká různých věcí, např. tělesného pachu, ale mimojiné i obličeje (čehož se týká tato diskuse)

- periovulačně je ženský obličej atraktivnější kvůli změně barvy kůže, změně tonu měkkých tkání (což vede k větší symetričnosti obličeje), barvě a velikosti rtů, rozšíření zorniček a možná i jiným znakům (tolik se v tom zas neorientuju)

- zde prezentovaná hypotéza, že ženské líčení simuluje ovulaci, je na můj vkus moc populárně-zevšeobecňujícně - přepísknutě formulovaná, proto vůči tomuhle tvrzení zůstávám rezervovaná. Nevylučuju, ale nevím o zdrojích, které by to dostatečně potvrzovaly (možná jsou, nesleduju to). Ale rozhodně to nepovažuju za nemožné, protože výše vyjmenované změny na obličeji v periovulačním období jsou to, oč se líčení většinou snaží -. tedy změna barvy kůže, zakrytí asymetrií, zvýraznění očí a rtů. Ale prostě - nevím.

někde jsem tu zaregistrovala pochybnost o těch zorničkách - tak mydriáza popisovaná je. Van den Berghe, P. L. & Frost, P. 1986 Skin color preference, sexual
dimorphism and sexual selection: a case of gene culture coevolution? Ethnic Racial Stud.9,87–113 - ale ten citovaný článek jsem nečetla, tj. nevím, co je k tomu za podrobnosti. Laicky se domnívám, že by to mohlo souviset s aktivací sympaticu v periovulačním období.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.