Přidat odpověď
Kudlo, a co říkáš těm studií o virech obezity? Existuje už dost lékařských studií, kdy se prokázalo, že infikovaní jedinci výrazně ukládají tuk. Dokážeš alespoň uznat, že jsou faktory, které ovlivňují to, že dva lidé se stejným způsobem života můžou mít různý metabolismus? A to zásadně?
"Bylo popsáno několik virů vyvolávajících obezitu u myší, slepic, potkanů, křečků a opic. U lidí byla nalezena pozitivní asociace nadváhy s IgG protilátkami proti Helicobacter pylori a Chlamydia pneumoniae......Stěžejní roli při rozvoji „infekční obezity“ u lidí by mohla sehrávat adenovirová infekce, zejména typem AD-36, který rovněž navozuje obezitu u experimentálních zvířat, jako jsou slepice, myši a opice. "
.....
" Účinky AD-36 v cílových tkáních jako je tuková tkáň, játra a kosterní sval zprostředkuje protein viru označovaný jako E4orf1. Tímto způsobem AD-36 upravuje metabolický profil, což se odráží vyšším vychytáváním glukózy tukovou tkání a kosterním svalem, sníženým výdejem glukózy z hepatocytu, zvýšenými hladinami adiponektinu a větší expresí adipogenních genů, jako je např. receptor aktivovaný peroxizomovými proliferátory gama."
Zdroj:Úloha infekce v patogenezi obezity
Autoři: Vojtěch Hainer1; Irena Aldhoon Hainerová1,2; Hana Zamrazilová1
Působiště autorů: Centrum pro diagnostiku a léčbu obezity, Endokrinologický ústav, Praha1; Klinika dětí a dorostu, 3. lékařská fakulta UK a FN Královské Vinohrady, Praha2
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2012; 151: 563-567
Předchozí