Přidat odpověď
Zákaz šátku má pochopitelně u různých lidí různé motivace, od demonstrace vlastní moci, přes jednoduchý viditelný vzkaz až třeba k té obavě z nenastavených hranic.
Nicméně, co si vzpomínám, potlačování projevů jiných názorů nebo postojů cestou zákazu oblečení / střihu vlasů a tak se zkoušelo ve školách už za mých mladých let a nijak dobré či plošně úspěšné mi to nepřipadalo. Ryzí rebelové se šprajcovali o to víc.
Buď je něco pro společnost tak nebezpečné, že to zakáže včetně viditelných projevů (hajlování a hákové kříže), nebo to tak nebezpečné není, a pak mi dává lepší smysl naučit se s "rozeznatelností" žít a hranice postavit tam, kde dochází k reálnému nebezpečí. Z šátku na hlavě u žákyně střední školy k žádnému reálnému nebezpečí nedochází, to si teprve dovozujeme v dalších krocích. Je to přestřelená prevence. (Z jistého hlediska je to jako bys reálné ohrožení chodců v černém, kteří se v noci pohybují kolem neosvětlených silnic, řešila nikoliv apelem či povinností dbát na to, aby byli vidět, ale plošným zákazem černých kabátů.)
Zahánění do ilegality je vcelku naprd, u těch aktivnějších to jen posílí vědomí odlišnosti a potřebu výrazně hájit svou identitu "proti všem".
Předchozí