Přidat odpověď
No, nevím, jak vydělává nebo ne, ale možná by stačilo, kdyby se choval odpovědně, zejména jestli je nějaký řemeslník, kde úrazy přirozeně hrozí víc, než u nás v kanceláři. Čili klidně by si mohl platit nějakou tu úrazovou pojistku nebo nemocenské (což připouštím, že pro OSVČ je kravina).
Takže
nemocenskou má nárok, pokud byl dobrovolně přihlášen, platil si ji a splnil potřebné lhůty, pak stejně až po 3 týdnech PN...
pokud nemá nárok na nemocenskou, musí si platit zálohy i nadále, pokud skutečně živnost nepřeruší... Nemusí ji přerušovat úplně na živnosťáku, v zásadě stačí nahlásit přerušení živnosti na sociálce a zdravotní pojišťovně - to určitě může klidně i doporučeným dopisem, pokud nemá datovku nebo elektronický přístup do zdravotní pojišťovny a sociálky.
viz např. ossz - Přerušení činnosti je považováno za ukončení činnosti. Přerušení i ukončení samostatné výdělečné činnosti je nutné písemně oznámit příslušné OSSZ do osmého dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž je činnost přerušena nebo ukončena. Lze využít tiskopis „Oznámení OSVČ o ukončení SVČ“, který je k dispozici na webu ČSSZ, ePortálu ČSSZ nebo na OSSZ. V případě, že OSVČ má povinnost platit zálohy na pojistné na důchodové pojištění, platí se poslední záloha za kalendářní měsíc, ve kterém byla samostatná výdělečná činnost ukončena (pozor, záloha je splatná až v následujícím měsíci). Také je nutné v příštím roce podat i Přehled o příjmech a výdajích za rok, ve kterém OSVČ aspoň po část roku vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, a to nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém měla povinnost podat daňové přiznání za tento kalendářní rok. Vznikne-li doplatek pojistného, je bývalá OSVČ povinna jej zaplatit.
obdobně u zdravotní pojišťovny. Tím, že má ID, tak za něj bude plátce pojistného stát, takže by to mělo být OK.
Předchozí