Přidat odpověď
Já jsem Cimbur zjistila, že v západní Evropě už asi nepočítají s tím, že budou mít vlastní vystudované lékaře, ale počítají s tím, že jim je vychováme u nás ve střední a východní Evropě a oni si je potom přetáhnou. Studium je drahé, a oni nemají potřebu ho financovat, když si mohou dovolit přilákat lidi z celého světa. Třeba v tom Německu je velmi těžké se na studium medicíny dostat, musíš mít průměr 1,0, nebo potom dodělávat nějaké testy či jít pracovat do zdravotnictví nebo několik semestrů čekat. Zájem o to studium je obrovský, ale německý bohatý stát počet studijních míst nenavýší a trvá na tomto studijním průměru, což je dost děsné. V Belgii berou také strašně málo studentů a v ČR ostatně také. Proč ten počet nenavýší, když pořád říkají, jak je lékařů málo?
Nicméně hodně Němců chodí studovat medicínu do zahraničí, klidně do Litvy, Lotyšska nebo Maďarska. Tyto země mají studijní programy v angličtině nebo v Němčině. Zjistila jsem, že Maďarsko se na to přímo specializuje, mají tam snad 4 nebo 5 měst, ve kterých lze vystudovat medicínu nebo stomatologii v němčině, ale je to samozřejmě placené. Studium vyjde asi na 10 tis. EUR ročně. Ostatně i v ČR se nabízí studium lékařství nebo stomatologie v angličtině, také za podobnou cenu. Pro Čecha jsou to peníze velké, ovšem pro takového Angličana nebo Němce až takové ne.
A je to opravdu hrozné, že berou tak málo lidí, protože na ostatní školy berou klidně 80 % uchazečů, ale u stomatologie nebo všeobecného lékařství vezmou 20-30 %. Hlavně že na architekturu, kterých je jak much, brali loni 80 % uchazečů. Ale budou pořád nadávat, jak tato profese chybí.
Předchozí