Přidat odpověď
Renko, ono je potřeba odfiltrovat to, že dost maturantů si podá přihlášku na více lékařských fakult, takže těch cca 15 000, co se ročně hlásí na medicínu (resp. 7000 hlásících se v Praze - u mimopražských fakult už ten mezifakultní překryv přihlášek není zdaleka tak velký), není reálně 7000 lidí, ale tuším něco kolem 4000. No a z toho jich na pražskýc fakultách skončí kolem 1200, takže řekněme reálná úspěšnost přijetí je 1:3. Ale zároveň je potřeba si uvědomit, že strategie 1LF, která z tohoto počtu přijme více než polovinu, jsou "prodloužené přijímačky", tedy nabrání více lidí do prváku a vytlučení nevyhovujících až během prváku. Tj. reálně, pokud se započte tenhle "vybíjecí prvák", je úspěšnost přijetí někde kolem 1:4,5.
Od příštího roku nmají lékařské fakulty nabírat o 15 % více studentů, aby to dorovnávalo odliv do zahraničí (ten je odhadovaně 15 - 25 %, podle toho, jeslti počítáš Slováky nebo ne).
O moc víc nabírat nemůžou - ono taky není z čeho brát. Samozřejmě ti, co skončili "kousek pod čarou" nejsou obecně významně slabší než ti, co se dostanou (tam hraje roli opravdu bod a náhoda). Ale zdaleka ne všichni, kdo se na medicínu hlásí, na ni intelektuálně mají. Nabírat 80 % hlásících se prostě nejde, tolik jich tam není, kteří by to dali. Lidově se říká, že na zvládnutí medicíny je ptořeba IQ nad 130, nebo s velkým vypětím nad 120. Neber to číslo nějak pevně, ale rámcově to tak odpovídá. A takových lidí jsou v populaci 2 %, resp. 6 %, a samozřejmě zdaleka ne všichni ti, kteří na to mají, chtějí zrovna medicínu. Spousta těchto lidí míří na jiné obory.
To, že je odliv do zahraničí tak veliký, je prostě průser. Ono s tím souvisí i to Německo (kde to možná maí až moc seškrcené, nedokážu posoudit) - taky tam zas tolik nemají "z čeho brát" a němetí lékaři zas ve velkém odcházejí do USA a Kanady.
Předchozí