Přidat odpověď
K tomu Brezinovu textu jsem tohle psala na FB:
Tohle bude trochu delší – a to se budu vyjadřovat jenom k těm částem textu, o kterých něco vím.
Tohle https://www.reflex.cz/…/klimaticke-zaskolactvi-ekologiste-c… je totiž tak odpudivý text na tolika úrovních a tak nehorázná ukázka mizerné žurnalistiky, že jsem se neudržela.
Autor článku se rozhodl hned v nadpisu argumentovat ad hominem a znevážit zakladatelku hnutí Fridays for Future Gretu Thunbergovou upozorněním na její diagnózu – Aspergerův syndrom. Na diagnózu, o níž neví ani zbla.
Zaprvé, Aspergerův syndrom není mentální postižení, termín „mentální postižení“ se u nás používá jako synonymum pro mentální retardaci a takto ho klasifikuje i Světová zdravotnická organizace:
„Stav zastaveného nebo neúplného duševního vývoje‚ který je charakterizován zvláště porušením dovedností‚ projevujícím se během vývojového období‚ postihujícím všechny složky inteligence‚ to je poznávací‚ řečové‚ motorické a sociální schopnosti. Postižení se může vyskytnout bez‚ nebo současně s jinými somatickými nebo duševními poruchami“ (WHO, MKN-10).
Zdroj: https://www.sancedetem.cz/…/klasifikace-mentalniho-postizen…
Mentální retardace se s Aspergerovům syndromem vylučuje.
Autor sice dále v textu připouští, že Aspergerův syndrom nepostihuje intelekt, ale volbou slov (mentálně handicapovaná, postižená slečna) vyvolává dojem nesvéprávné chudinky. Přitom Aspergerův syndrom postihuje zcela konkrétní triádu schopností – komunikaci, sociální interakci a představivost – a oslabení ani v jedné z nich nemá žádný vliv na schopnost utvořit si validní názor na klimatické změny.
Autor si přitom v podstatě protiřečí, protože Gerdu jedním dechem prohlašuje kvůli Aspergerovu syndromu za postiženou, ale zároveň bohorovně tvrdí, že vzhledem k věku nemůže o odborném tématu nic vědět. Jenže ona docela dobře může – právě aspergerovské soustředění na jeden konkrétní zájem vede u některých lidí s AS k tomu, že už ve velmi mladém věku ovládají obor svého studia na univerzitní úrovni a jsou v něm schopni originálního výzkumu.
Autor také píše, že „lidé s Aspergerovým syndromem jsou snadno manipulovatelní“. Tvrdí, že to čteme na Wikipedii, kde ovšem nic takového není, věrohodný zdroj tohoto výroku jsem nedohledala, a vyjádření je to nepřesné. Někteří lidé s AS jsou manipulovatelní v tom smyslu, že si neuvědomují, že by jim někdo mohl lhát nebo mohl mít nějaké postranní záměry, méně často než neurotypická populace si však nechají namluvit něco, co je v rozporu s fakty, většinou nijak zvlášť nestojí o sociální uznání a ocenění a dokážou si stát za svým navzdory vnějším tlakům.
Autor Gerdin aktivismus posměšně přirovnává k zájmu o stanice metra u chlapce Matěje, jemuž se s pomocí rodičů podařilo proměnit svůj zvláštní zájem v mediálně známou značku. Podsouvá tak čtenářům, že všichni lidé s Aspergerem jsou stejní a jejich hluboké zájmy se zaměřují na bizarní nepodstatnosti.
Neuvědomuje si, že Aspergerův syndrom není kopřivka, kterou buď máte, nebo nemáte, ale poměrně široké spektrum od lidí s těžkou symptomatikou, která jim brání fungovat v běžném životě, po ty s lehčími projevy, z nichž mnozí si na základě svých zvláštních zájmů vybudovali uspokojivé a společensky přínosné kariéry v celé řadě oborů od vědy po média.
Autor nejenže zdiskreditoval pomocí polopravd a nepodložených tvrzení zakladatelku hnutí, ale důsledně používá dehonestující označení i pro ostatní, které považuje za protivníky (ekologisté, záškoláci) a v celém článku používá totalitní rétoriku, s jakou jsem se v textu někoho, kdo se novinařinou živí, už dlouho nesetkala.
Předchozí