Přidat odpověď
Vlasatice, bylo by napřed potřeba zjistit, o co jde a co nejlépe odléčit akutní obtíže. Tudíž zopakovat kultivaci (pořádně, včetně citlivosti) a doplnit vyšetření krve, k zánětlivým parametrům doplnit krevní obraz a jaterní testy s imunologií, které by prokázaly případnou mononukleózu. Ta může mít podobné příznaky, ale kromě oteklých mandlí se přidávají oteklá víčka, podlitinky na patře a zhruba polovina pacientů má zvětšená játra a slezinu. Potvrzení dá jenom laboratorní vyšetření. Já si ale spíš myslím, že opakované angíny došly do stádia počínající chronicity, kdy ložiska bakterií doutnají v hloubkách tkáně mandlí, způsobují nevůli, pocit nemoci, stálé bolesti v krku, a periodicky mohou vzplanout do akutního stavu. Pak nejde udělat nic jiného, než mandle odstranit, tkáň je stejně natolik poškozená, že mandle nefungují. Konečné potvrzení či řešení navrhne specialista ORL. Ten může také navrhnout dlouhodobé přeléčení antibiotiky k potlačení infečních ložisek (léčba by měla trvat aspoň 14 dní).
Mimochodem i mononukleóza se léčí antibiotiky dle stupně závažnosti, a to metronidazolem k potlačení anaerobní flóry hltanu a pak dle snášenlivosti a citlivosti jako prevence bakteriální superinfekce. Nesmí se jen podávat aminopeniciliny (Augmentin, Amoksiklav). Po nich u mononukleózy často vyskáče vyrážka a pacient je pak chybně označen za alergického na penicilin.
Vyrážku na nožkách lze těžko soudit, když ji nevidět, může jít o reakci imunitního systému na dlouhodobou přítomnost cizích elementů (bakterií) v těle, něco jako kopřivka. Nebo ani s tím nemusí souviset...
Předchozí