Přidat odpověď
Před časem tady bylo téma o protestech ve Francii, a teď jsem narazila na jeden z mála dobrých článku v češtině popisujícího širší souvislosti. Vybírám pár zajímavostí:
Paříž připomíná ve větším měřítku Prahu. Spoustu bytů skoupili investoři z arabských zemí, Asie a Ruska. Medián francouzského platu je 1800 EUR měs., hypotéku na byt je možno dostat od příjmu 10.000 EUR/měs. S cenami bytů rostou i ceny nájmů, navíc je potřeba zaplatit kauci a sehnat ručitele. Ti úspěšní, kteří si mohou bydlení v Paříži dovolit, jsou špičkoví inženýři, finanční analytici, právníci, vědci a lékaři.
Úspěšní potřebují chudé, protože někdo musí prodávat v supermarketech, pomáhat v kuchyních restaurací, hlídat děti. Paříž tedy dotuje sociální byty, školy, zdravotnictví i veřejnou dopravu. Proto mohou v některých lokalitách bydlet ti chudí, kteří pracují za minimální mzdu nebo na částečný úvazek. V rozpočtu už ale nezbývá na podobné dotace pro venkov, který chudne. Francouz z venkova se sice může pokusit přestěhovat do Paříže za prací a zažádat si o sociální bydlení, ale nemá šanci ho dostat, protože přednost dostanou migranti, kteří nemají žádný majetek.
Frustrující pro běžnou střední třídu je, že většina sociálních programů se platí z jejich daní:
50% Francouzů neplatí daně a většinou berou nějaké sociální dávky
Ti, kteří platí daně, využívají množství různých daňových úlev. Ale 50% všech daňových úlev čerpá 10% nejbohatších Francouzů (z běžného platu nemůžete dělat investice, které přinášejí daňové úlevy).
Skončí jednou Praha jako Paříž? Je střední třída v Evropě v ohrožení?
Předchozí