| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Měli jsme něco na způsob vyvýšeného záhonu, děti si experimentovaly na zahradě. Použily starší prkna, ničím nenatřená, nenapuštěná, bylo to nějaké měkčí dřevo. Dřevo samotné vydrželo asi 4 roky (vydrželo by i déle, ale rozebrali jsme), jenže nevydržely ty spoje, v rozích se to rozpadlo - jakože to dřevo se v rozích rozlámalo, rozpadlo, byly tam nějaký vruty nebo co, ale jinak byla ta prkna celá, i když "křehčí".
Pak jsme měli na začátku (když jsme se nastěhovali, a peníze šly do rekonstrukce, ale chtěli jsme kompost) ohraničené místo na kompost ničím neošetřenými europaletami, ty byly po cca 5 letech celkem v kuse, ale celé se to tak trochu kymácelo ~t~
No a pak jsme měli (máme) x různých dřevěných věcí na zahradě, prolízky, dekorace, diy výrobky, židle, plot ... Něco bylo napuštěné impregnací, něco natřené jednou, něco natíráme pravidelně, povětšinou tedy lazurou.
Mám pár postřehů :-)
Nejhorší je kontakt se zemí, tam to dřevo prostě uhnívá, i když je naimpregnované a ještě natřené. Nějaký pátek to vydrží, ale po těch 4-5 letech je už rozklad zjevný, i když je to celé ještě funkční.
A pak je taky důležité vyřešit nějak pečlivě spoje - hřebíky ani vruty nevydrží u neošetřovaného dřeva dlouho, nejvíc nám vydržely šrouby s matkou úplně skrz, ideálně ještě v kombinaci s lepidlem. Ani takové to rohové zubaté spojení dřeva, kdy se použije jen lepidlo, moc dlouho nevydrží. Pokud se to pravidelně nenatírá, tak dřevo prostě mění tvar, rozměry, a v těch spojích se to rozpadne. Ošetřování prodlouží životnost spojů, a to výrazně.
Vzhledově - bez ošetřování dřevo velmi rychle zašedne, během několika měsíců.

Pokud bych měla dělat záhon nebo kompost dneska, použila bych asi naimpregnované dřevo a občas ho natírala, ten lněný olej je výborný nápad.
I když, kdo ví, jak to je s tou impregnací, co se z toho uvolňuje do hlíny, protože ty kůly se používají i k ovocným stromům.
U něčeho jsme použili naimpregnované kůly (co se používají jako opěrky ke stromům), a po letech jsou vidět rozdíly, některé kusy jsou "vadné", už jsme je museli měnit, protože po asi 4 letech hnily při kontaktu s hlínou, a některé drží bez problémů. Je totiž rozdíl mezi jednotlivými výrobci, nejvíc nám vydržely kůly někde z Hornbachu, nebo z takového nějakého krámu. Asi to impregnujou nějakým trvanlivým sajrajtem ~t~ Prý je to tím, že u těch velkozpracovatelů to dřevo má prostě víc času na vyschnutí. Asi na tom něco bude, dřevo od soukromé menší firmy se nám neosvědčilo, i když vydrželo o hodně déle, než neošetřené dřevo.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.