Přidat odpověď
Přidávám:
https://www.dtest.cz/clanek-7465/evropsky-pruzkum-rozdilu-kvality-potravin
V závěrečné zprávě jsme si zvlášť všímali případů, kdy se do srovnání zapojil i český zástupce. Celkem šlo o 96 typů výrobků a u 50 z nich se nenašly rozdíly. Zbytek se více či méně lišil, ale ne vždy v neprospěch českých spotřebitelů. Dobrou zprávou je, že studie neukázala příliš mnoho případů, kdy by složení v Česku prodávaného výrobku bylo zásadně méně kvalitní než v zahraničí. Pár se jich však našlo a deset nejvýraznějších najdete v přehledu.
Musíme připustit, že studie ukázala, že mnohokrát zmiňované odlišné chuťové preference a spotřebitelské zvyklosti mohou mít vliv na složení. Několikrát se totiž zjistilo, že většina kontinentu má stejný výrobek a liší se pouze několik států, často Francie, Itálie a Španělsko. Jako příklad můžeme uvést pomazánku Philadelphia. Italská a španělská se lišily obsahem soli, španělská pak jako jediná obsahovala i konzervant. Podle vyjádření výrobce z toho důvodu, že si Španělé potrpí na to, aby načaté balení v lednici vydrželo co nejdéle. Podobně lze vysvětlit i různá složení kakaových nápojů a snídaňových cereálií. V jejich případě šlo o to, že většinou obsahovaly přídavek vitamínů, ovšem v některých státech se prodávaly bez něj.
Uklidnit rovněž můžeme tuzemské příznivce čokolády Milka. Mléčná varianta je celoevropsky shodná. U čokolády s lískovými oříšky se sice lišil deklarovaný podíl ořechů, nikoliv však k újmě českých zákazníků. Stěžovat by si mohli například Španělé, Kypřané či Maďaři.
Předchozí